Elektronik ticarette karanlık ticari tasarımlara karşıtüketicilerin korunması
Protection of consumers against dark commercial patterns in electronic commerce
  1. Tez No: 1005777
  2. Yazar: GÜLŞEN BAŞARIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Elektronik ticarette hizmet sağlayıcılar daha fazla tüketiciye mal veya hizmet satmak daha fazla tüketicinin verilerini toplayabilmek için ticari uygulamalara başvurmaktadır. Karanlık ticari tasarım ise son yıllarda yaygınlaşan ticari uygulamalardan bir tanesidir. Bu tasarım modelleri internet sitelerinin, mobil uygulamaların ve mobil sitelerin çevrim içi ara yüzlerinde ortaya çıkmaktadır. Temel amacı ise aldatıcı, yanıltıcı ve manipüle edici özellikleri ile tüketicilerin özgür iradelerine müdahale etmektir. Bu müdahale ile tüketicinin, hizmet sağlayıcı menfaatine olacak şekilde bir işlem yapması ya da yapmaması hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında ise ilk olarak karanlık ticari tasarımların geniş kapsamlı tanımı yapılarak elektronik ticaret ile ilişkisi ortaya konmuştur. Devamında ise hukuki niteliği, türleri detaylıca anlatılmaya çalışılmıştır. Karanlık ticari tasarıma yönelik detaylı bilgi verildikten sonra üçüncü bölümde ise hukuk sistemi içindeki yeri, doğurduğu hukuki uyuşmazlıklar, uluslararası hukuk ve Türk hukuk mevzuatı kapsamında tüketicinin nasıl korunacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In electronic commerce, service providers use commercial practies to sell goods or services to more consumers and to collect more consumer's personal data. Dark commercial patterns is one of the commercial practices that have become widespread in recent years. These design patterns appear in the online interfaces of websites, mobile applications, and mobile sites. Its main purpose is to interfere with the free will of consumers with its deceptive, misleading and manipulative features. The aim of this intervention is to make the consumer take or not take action in a way that will benefit the service provider. Within the scope of the study, firstly, a comprehensive definition of dark commercial patterns will be made and their relationship with electronic commerce will be revealed. Following the establishment of a conceptual and systematic framework regarding dark commercial patterns, the third part of the study addresses their position within the legal system, the legal disputes arising therefrom and the ways in which consumer can be protected unde rinternational law and Turkish legislation.