Mevlüt Süleymanlı'nın hikayelerinde mekânın işlevi
The function of setting in Mevlüt Süleymanli's stories
- Tez No: 1005789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan edebiyatının önemli isimlerinden Mevlüt Süleymanlı'nın kısa hikâyelerinde mekân olgusunun ideolojik boyutlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsamını yazarın köy, şehir, doğa ve ev gibi farklı mekânsal bağlamlarda kurguladığı on beş kısa hikâye oluşturmaktadır. Araştırmada mekân, toplumsal ilişkilerin bizzat üretildiği kurucu bir saha olarak ele alınmış; hikâyelerdeki mekânsal inşanın karakterlerin kimlik süreçlerini, toplumsal konumlanışlarını ve yaşantısal pratiklerini hangi ideolojik süreçler dahilinde biçimlendirdiği analiz edilmiştir. Yöntem bakımından araştırma nitel çözümleme yaklaşımına dayanmaktadır. Hikâyeler özgün dilinden Türkiye Türkçesine aktarılmış ve mekân merkezli çözümleme yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesini Henri Lefebvre'nin mekânın toplumsal üretimi kuramı oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda Süleymanlı'nın hikâyelerinde mekânın yalnızca olayların geçtiği fiziksel bir çevre olmadığı; toplumsal ilişkilerin ve bireysel deneyimlerin üretildiği çok katmanlı bir yapı olarak kurgulandığı görülmüştür. Köy, şehir, doğa ve ev gibi farklı mekânlar karakterlerin içsel yüzleşmelerinin, kimlik arayışlarının ve toplumsal gerilimlerinin görünür hâle geldiği anlatı alanlarına dönüşmektedir. Bu yönüyle Süleymanlı'nın hikâyelerinde mekân, bireysel deneyim ile toplumsal yapı arasındaki ilişkinin kurulduğu temel bir anlatı unsuru olarak belirginleşmektedir. Ayrıca mekânın ideolojik bir temsil alanı olarak işlev gördüğü; iktidar ilişkilerinin, toplumsal normların ve kültürel kodların yeniden üretildiği bir düzlem sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This his study aims to examine the ideological dimensions of the concept of space in the short stories of Mevlüt Süleymanlı, a prominent figure in Azerbaijani literature. The study comprises fifteen short stories constructed by the author in diverse spatial contexts such as village, city, nature, and home. In this research, space is considered a constitutive field where social relations are directly produced; the study analyzes how the spatial construction in the stories shapes the characters' identity processes, social positioning, and experiential practices within the framework of ideological processes. Methodologically, the research is based on a qualitative analysis approach. The stories have been translated from their original language into Turkish and evaluated using a space-centered analysis method. The theoretical framework of the study is Henri Lefebvre's theory of the social production of space. The research results show that in Süleymanlı's stories, space is not merely a physical environment where events take place; it is constructed as a multi-layered structure where social relations and individual experiences are produced. Different spaces such as village, city, nature, and home become narrative spaces where the characters' internal confrontations, identity searches, and social tensions become visible. In this respect, in Süleymanlı's stories, space stands out as a fundamental narrative element where the relationship between individual experience and social structure is established. Furthermore, it has been determined that space functions as an ideological representational space; providing a plane where power relations, social norms, and cultural codes are reproduced.