Empirical investigation of building inspection regulations and costruction industry operations in antalya,turkey
Türkiye'nin Antalya bölgesinde bina denetim yönetmelikleri ve inşaat sektörü faaliyetlerinin deneysel araştırması
  1. Tez No: 1005798
  2. Yazar: AYBERK KİRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMID FARROKH GHATTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bina yapım süreci, başta can ve mal güvenliği olmak üzere, insanların yaşamlarını her açıdan doğrudan ve olumlu veya olumsuz yönde etkileyen önemli bir alandır. Hataların geri dönüşü olmadığı gibi titiz bir disiplin gerektirir. Özellikle hızlı kentleşme ve bunun sonucunda ortaya çıkan nüfus artışı ile birlikte yoğun inşaat sektörünün, binaların daha güvenli, daha dayanıklı ve yönetmeliklere uygun şekilde inşa edilmesini son derece önemli hale getirdiği bölgelerde bu durum daha da belirgindir. Bu bağlamda, yapı denetimi kavramı, gelişmiş ülkelerde inşaat sektöründe uzun yıllardır uygulanan ve binalarda tam güvenliğin sağlanmasında temel unsurlardan biri olarak kabul edilen bir sistemdir. Bu tez, yapı denetimi sektörünün tarihsel gelişimini ve çeşitli ülkelerdeki uygulama farklılıklarını incelemektedir. Yapı denetimi sisteminin Türkiye'de nasıl ortaya çıktığını ve yerleştiğini, geçirdiği değişimleri ve özellikle Antalya ilindeki tüm uygulama yöntemlerini analiz etmektedir. 4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu ve buna müteakip yönetmeliklerin yapı denetim sisteminin bütünlüğüne etkisi de değerlendirilmiştir. Bu tezin temel amacı, Antalya ilindeki yapı denetim sisteminin işleyişini, hem olumlu hem de olumsuz yönlerini vurgulayarak sunmak ve olumlu yönlerini daha da geliştirmenin ve olumsuz yönlerini düzeltmenin yollarını belirlemektir. Bu noktada, Antalya'daki yapı denetim sektörü, Antalya'nın hızlı nüfus artışı, turizm odaklı ekonomisi, zorlu iklim koşulları ve inşaat sektörünün dönemsel olarak yüksek yoğunluğu gibi birçok benzersiz dinamiğiyle birlikte incelenmiş ve tüm olumlu ve olumsuz yönleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction process of a building is a important area that directly and positively or negatively impacts people's lives in every perspective, primarily in terms of life and property safety. It is unforgiving of errors and requires rigorous discipline. Especially in areas where rapid urbanization and the resulting population growth, along with intense pressure for construction, have made the construction of buildings safer, more durable, and compliant with regulations a paramount issue. In this context, the concept of building inspection is a system that has been implemented for many years in developed countries in the construction sector and is considered one of the fundamental elements in ensuring complete safety in buildings. This thesis examines the historical development of the building inspection sector and the differences in its application in various countries. It explores how the building inspection system emerged and arrived in Turkey, along with the changes it has undergone, and analyzes all its application methods specifically in Antalya province. The impact of the Building Inspection Law No. 4708 and subsequent regulations on the integrity of the building inspection system is also evaluated. The main objective of this thesis is to present the functioning of the building inspection system in Antalya province, highlighting both its positive and negative aspects, and to identify ways to further improve its positive aspects and correct its negative ones. At this point, the building inspection sector in Antalya has been examined along with its many unique dynamics, including the rapid population growth in Antalya, a tourism-driven economy, challenging climatic conditions, and the periodic high intensity of the construction sector, and all its positive and negative aspects have been analyzed.