7. sınıf elektrik ünitesinin öğretiminde ters yüz sınıf modelinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarıları ve öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of using the flipped learning model in teaching the 7th grade electricity unit on students academic achievement and self-regulation skills
- Tez No: 1005799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TARKIN ÇELİKKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yedinci sınıf fen bilimleri dersinin elektrik ünitesinin öğretiminde ters yüz sınıf modeli (TYSM) uygulanmasının öğrencilerin akademik başarıları ve öz düzenleme becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel yöntem kullanılarak modelin etkisi kapsamlı bir biçimde değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 bahar yarı yılında Van ilinin merkez ilçesinde yer alan bir devlet ortaokulunda yedinci sınıfta eğitim gören 58 öğrenci oluşturmaktadır. Nicel veriler, deney ve kontrol gruplarına uygulanan akademik başarı testi ve öz düzenleme ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada deney grubuna TYSM uygulanırken, kontrol grubunda fen öğretim programının ön gördüğü geleneksel sınıf modeli uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarında grup içinde ön ve son test puan karşılaştırmaları için ilişkili gruplar t testi, gruplar arası ön ve son test puanlarının karşılaştırılmasında ise ilişkisiz gruplar t-testi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, TYSM'nin öğrencilerin akademik başarılarını ve öz düzenleme becerilerini artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, fen bilimleri öğretiminde TYSM'nin öğrencilerin öğrenme süreçlerine olumlu katkılar sağladığını ve geleneksel yöntemlere etkili bir alternatif oluşturabileceğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma fen bilimleri öğretmenleri ve eğitim programları için modelin uygulanabilirliği ve eğitimde sağladığı faydalar konusunda önemli çıkarımlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of implementing the flipped classroom model in teaching the electricity unit of the seventh grade science course on students' academic achievement and self-regulation skills. The effect of the model was comprehensively evaluated using the quantitative research method. The study group consists of 58 seventh-grade students enrolled in a public middle school located in the central district of Van during the spring semester of the 2023–2024 academic year. Quantitative data were collected through an academic achievement test and a self-regulation scale administered to the experimental and control groups. In the study, the flipped classroom model was implemented in the experimental group, whereas the control group received instruction through traditional classroom model. The quantitative data obtained from the study were analyzed using the SPSS 25 software. Paired-samples t-tests were used to compare pre- and post-test scores within the groups, while independent-samples t-tests were used to compare the pre- and post-test scores between the groups. The findings indicate that the flipped classroom model is effective in enhancing students' academic achievement and self-regulation skills. The results suggest that the model makes a positive contribution to students' learning processes in science education and may serve as an effective alternative to traditional instructional methods. In this context, the study offers important implications for science teachers and curriculum designers regarding the applicability of the model and the benefits it provides in educational settings.