Mikroservisler arası iletişimde karşılaştırmalı performans analizi
Comparative performance analysis in microservices communication
  1. Tez No: 1005819
  2. Yazar: BERKCAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL ÇİLOĞLUGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kuruluşlar, çevikliği ve ölçeklenebilirliği artırmak için mikroservisleri giderek daha fazla benimsedikçe, doğru iletişim mekanizmalarını seçmek sistem verimliliği ve hata toleransı için kritik hale gelmektedir. Bu bağlamda, bu tez çalışması ile HTTP REST, gRPC, Kafka, RabbitMQ, Redis gibi mikroservisler arası iletişim teknolojilerinin performanslarını karşılaştırmak için Apache JMeter ve Prometheus araçları kullanılarak AWS t3.small instance ortamında yürütülen deneysel çalışmalar ile, verim, gecikme süresi, yanıt süresi, dönüş süresi, CPU kullanımı ve bellek kullanımı gibi performans metrikleri, çeşitli yük seviyelerinde (10 TPS ve 100 TPS), farklı kullanıcı sayıları (10,100 ve 1000 kullanıcı) ile, çeşitli yük boyutlarında (URL Only, 1 KB ve 5 KB) ölçülmüştür. Bulgular, senkron iletişim senaryolarında gRPC'nin HTTP REST'e göre CPU ve bellek kullanımı metrikleri dışında daha iyi sonuçlar ürettiğini, Redis'in gecikme süresi metriği için diğer teknolojilere göre daha iyi performans gösterdiğini, Kafka'nın artan yük koşullarında daha yüksek performanslı davranış sergilediğini ve RabbitMQ'nun düşük yük seviyelerindeki mesajlarda iyi performans göstermesine rağmen yüksek yüklerde sınırlamalara sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular ile yazılım geliştirici ve mimarlarına mikroservis tabanlı sistemlerde farklı senaryolar ve gereksinimler için en uygun iletişim teknolojilerinin seçimi için kapsamlı bir karar çerçevesi sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
As organizations increasingly adopt microservices to enhance agility and scalability, the selection of appropriate communication mechanisms has become critical for ensuring system efficiency and fault tolerance. In this context, this thesis compares the performance of microservice communication technologies such as HTTP REST, gRPC, Kafka, RabbitMQ, and Redis by using Apache JMeter and Prometheus tools, by conducting experimental studies in an AWS t3.small instance environment to measure performance evaluation metrics such as throughput, latency, response time, turnaround time, CPU usage, and memory usage at various load levels (10 TPS and 100 TPS), different user counts (10, 100, and 1000 users), and various payload sizes (URL Only, 1 KB, and 5 KB). The findings indicate that gRPC produces better results than HTTP REST except for CPU and memory usage metrics in synchronous communication scenarios, Redis showed better performance than other technologies for the latency metric, Kafka exhibited higher performance under increasing load conditions, and RabbitMQ performed well with messages at low load levels but had limitations at high loads. The findings aim to provide software developers and architects with a comprehensive decision framework for selecting the most suitable communication technologies for different scenarios and requirements in microservice-based systems.