FROM LOCAL COFFEE SHOP TO GLOBAL BRAND
“Yerel Kahve Dükkânından Küresel Bir Markaya”
  1. Tez No: 1005841
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROBERT RAFALKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universıty Of New Haven
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez Bu çalışma, küçük bir bölgesel kahve ve donut dükkânının küresel bir hızlı servis markasına dönüşümünü, Dunkin' örneği üzerinden incelemektedir. Araştırma, hızlı ölçeklenmeyi ve uzun vadeli pazar başarısını mümkün kılan stratejik, operasyonel ve marka yönetimi kararlarını analiz etmektedir. İşletme büyüme teorisi, franchise modelleri ve marka yönetimi çerçevelerinden yararlanan çalışma; franchising stratejisi, menü standardizasyonu, müşteri deneyimi optimizasyonu ve marka yeniden konumlandırması gibi büyümeyi hızlandıran temel faktörleri araştırmaktadır. Nitel vaka analizi yaklaşımını kullanan bu araştırma, Dunkin''in büyüme sürecindeki kritik dönüm noktalarını belirlemek amacıyla tarihsel verileri, kurumsal raporları ve sektör analizlerini incelemektedir. Bulgular, ölçeklenmenin yalnızca operasyonel verimlilik sayesinde değil; aynı zamanda stratejik sadelik, güçlü marka kimliği ve franchise odaklı büyüme modelinin erken benimsenmesi sayesinde gerçekleştiğini göstermektedir. Çalışma, küçük işletmelerin nasıl küresel ölçekli şirketlere dönüşebileceğinin anlaşılmasına katkı sağlamakta ve benzer büyüme stratejilerini uygulamak isteyen girişimciler ile iş dünyası liderlerine pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of a small regional coffee and donut shop into a global quick-service brand, focusing on the case of Dunkin'. The research explores the strategic, operational, and branding decisions that enabled rapid scalability and long-term market success. Drawing on business growth theory, franchising models, and brand management frameworks, the study investigates the key triggers that accelerated expansion, including franchising strategy, menu standardization, customer experience optimization, and brand repositioning. Using a qualitative case study approach, this research analyzes historical data, corporate reports, and industry insights to identify critical inflection points in Dunkin's growth trajectory. The findings suggest that scalability was driven not only by operational efficiency but also by strategic simplicity, strong brand identity, and early adoption of a franchise-driven expansion model. The study contributes to understanding how small businesses can scale into global enterprises and provides practical insights for entrepreneurs and business leaders aiming to replicate similar growth strategies.