2000'li yıllarda ABD'nin siber güvenlik stratejileri
US cybersecurity strategies in the 2000s
  1. Tez No: 1005842
  2. Yazar: ECE BEYZA DİRHEMSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAVUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital ağların yaygınlaşması, insanlığın bilgi ve teknolojiye kolaylıkla uyum sağlamasına neden olurken, siber alanın olumlu ve olumsuz yanları görünür hale gelmiştir. Bu süreçte siber alan, sadece teknik bir ortam olmanın ötesine geçerek devletler arası güç mücadelesinin bir sahası olarak öne çıkmıştır. Devletlerin de insanlar gibi teknolojiye bağımlılığının artması, siber tehditlerin ulusal güvenliğin merkezinde yer almasına yol açmıştır. Güvenlik kavramı dijitalleşmenin etkisiyle yeni bir boyut kazanmış, sanal ortama taşınan tehditler siber güvenlik stratejilerinin geliştirilmesine neden olmuştur. Bu gelişmeler neticesinde küresel bir güç olarak ABD, kritik alt yapıların korunmasını ulusal güvenlik stratejilerinin bir parçası olarak ele almıştır. Bu çalışmada, 2000'li yıllarda ABD'nin siber güvenlik stratejilerinin gelişimi incelenmektedir. Çalışma kapsamında ABD'nin siber güvenlik politikalarının şekillenmesinde etkili olan siber olaylar, ulusal güvenlik algısındaki dönüşümle birlikte siber tehditlere yönelik yaklaşımlar analiz edilmektedir. Çalışma, siber güvenlik kavramını ele alarak siber uzayda ortaya çıkan siber tehditler ve siber savunma stratejilerini ABD örneği üzerinden değerlendirmektedir. Tüm değerlendirmelerde literatür tarama ve karşılaştırmalı analiz yöntemlerinden yararlanılmış olup karşılaştırmalı analiz ulusal siber güvenlik strateji belgeleri çerçevesinde dönemsel bir sınırlama kapsamında ele alınmıştır. ABD'nin siber güvenlik stratejilerinin, uzay alanı içerisinde uluslararası rekabetin belirleyici unsurlarından biri olmaya devam edeceği öngörülmekte olup siber güvenliğin gelişimi dijital teknolojideki yeniliklerle beraber politik bir bütünleşmeyle şekillenecektir.
Özet (Çeviri)
The proliferation of digital networks has facilitated humanity's easy adaptation to information and technology, while simultaneously highlighting the positive and negative aspects of cyberspace. In this process, cyberspace has transcended being merely a technical environment, emerging as a battleground for power struggles between states. The increasing dependence of states, like individuals, on technology has led to cyber threats becoming central to national security. The concept of security has gained a new dimension under the influence of digitalization, and threats transferred to the virtual environment have necessitated the development of cybersecurity strategies. As a result of these developments, the United States, as a global power, has considered the protection of critical infrastructure as part of its national security strategies. This study examines the development of US cybersecurity strategies in the 2000s. The study analyzes cyber incidents that influenced the shaping of US cybersecurity policies, the transformation in national security perception, and approaches to cyber threats. The study evaluates the concept of cybersecurity, cyber threats emerging in cyberspace, and cyber defense strategies using the US as an example. All assessments utilized literature review and comparative analysis methods, and the comparative analysis was addressed within a periodic limitation in the context of national cybersecurity strategy documents. It is anticipated that the US cybersecurity strategies will continue to be one of the determining factors in international competition within the space domain, and the development of cybersecurity will be shaped by political integration along with innovations in digital technology