Okullarda yanlış bilgilerin kuşaklar arası aktarımı
Intergenerational transmission of misinformation in schools
  1. Tez No: 1005853
  2. Yazar: DİLEK ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, okullarda kuşaklararası paylaşılan yanlış bilgiler ele alınmıştır. Araştırma, öğretmenler arasında paylaşılan yanlış bilgilerin neler olduğunu ve öğretmenler üzerinde nasıl etki bıraktığını incelemektedir. Ayrıca öğretmenlerin kuşaklararası aktarılan bilginin doğruluğuna karar verme süreçleri de çalışmanın konuları arasındadır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomonoloji) yaklaşımı ile yürütülmüştür. Çalışma grubunu, İstanbul Sultangazi İlçesinde 2025-2026 eğitim öğretim yılında ortaöğretim kurumlarında görev yapan farklı kuşaktan 30 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma gurubunu oluşturan öğretmenler, ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik ile belirlenmiştir. Öğretmenlerin cinsiyet, mesleki kıdem, yaş ve branş bakımından farklı özellikler taşımalarına dikkat edilmiştir. Araştırmada, uzman görüşü dikkate alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler yazıya dökülmüş ve içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Analiz sürecinde elde edilen bulgular, olgubilim yaklaşımının temel ilkeleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında okullarda kuşaklararası aktarılan yanlış bilgi türleri belirlenmiştir. Daha sonra yanlış bilgi aktarımının öğretmenler üzerindeki etkileri incelenerek öğretmenlerin bilginin yanlışlığını fark etme süreçleri ele alınmıştır. Araştırma bulguları, okul içerisinde yanlış bilginin çoğunlukla resmi olmayan yollarla aktarıldığını göstermektedir. Yanlış bilginin özellikle güncelliğini yitirmiş uygulamalarda, teknoloji ve dijital eğitim araçların kullanımında, mevzuata ilişkin hatalı bilgilerde ve öğretmen merkezli öğretim anlayışının sürdürülmesi gibi alanlarda ortaya çıktığı görülmektedir. Ayrıca yanlış bilginin, kuşaklar arasında karşılıklı olarak aktarıldığı; öğretmenlerin duygusal durumunu, mesleki motivasyonunu olumsuz etkilediği, öğretmenler arası güveni zedelediği, mesleki ilişkiler üzerinde olumsuz etki bıraktığı belirlenmiştir. Bunun yanında yanlış bilgi deneyimlerinin öğretmenlerin bilgi sorgulama eğilimlerini arttırdığı; öğretmenlerin bilginin yanlışlığına karar verme sürecinde özellikle yazılı belgeler ile bilgi doğrulama yaptıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, okul içinde paylaşılmakta olan yanlış bilgilerin varlığını fark ederek önleyici tedbirler almak bakımından önemlidir. Ayrıca çalışma, eğitim örgütlerine rehberlik edecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses intergenerational misinformation shared in schools. The research examines what misinformation is shared among teachers and how it affects them. It also explores teachers' decision-making processes regarding the accuracy of intergenerationally transmitted information. This research was conducted using the phenomenological approach, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 30 teachers from different generations working in secondary education institutions in the Sultangazi district of Istanbul during the 2025-2026 academic year. The teachers forming the study group were determined using criterion sampling and maximum diversity. Attention was paid to the teachers' different characteristics in terms of gender, professional seniority, age, and branch. A semi-structured interview form, prepared with expert input, was used in the research. The interviews with the teachers were transcribed and examined using content analysis. The findings obtained during the analysis process were evaluated according to the basic principles of the phenomenological approach. In the first phase of the study, the types of misinformation transmitted across generations in schools were identified. Subsequently, the effects of misinformation transmission on teachers were examined, focusing on the processes through which teachers recognize the inaccuracy of information. The research findings show that misinformation is mostly transmitted through informal channels within schools. Misinformation is particularly evident in outdated practices, the use of technology and digital education tools, incorrect information regarding legislation, and the continuation of teacher-centered teaching approaches. Furthermore, it was determined that misinformation is transmitted reciprocally between generations; it negatively affects teachers' emotional state and professional motivation, undermines trust among teachers, and has a negative impact on professional relationships. In addition, experiences with misinformation were found to increase teachers' tendency to question information; teachers were found to verify information, particularly through written documents, in the process of determining the inaccuracy of information. The results of this study are important in terms of recognizing the existence of misinformation shared within schools and taking preventive measures. Furthermore, the study is of a nature that can guide educational organizations.