Türkiyede irritabl barsak sendromunun gastroösofajeal reflu şikayeti olan hastalardaki birlikteliği ve muhtemel etkenleri
The frequency of irritable bowel syndrome in Turkish gastroesofageal reflux disease patients with possible causes and clinicopathological associations
  1. Tez No: 360221
  2. Yazar: MURAD EL-HELİAWİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SİVRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve amaç: Gastroösofajeal reflü hastalığı, gastrointestinal sistemin en sık görülen hastalıklarından birisi olup, prevalansı topluma göre değişmektedir. Retrosternal yanma ve regürjitasyon en sık şikâyetken retrosternal ağrı ve öksürük sık görülen yakınmalardandır. Bu şikâyetler birçok insanda olabilirken haftada en az bir kez olması genelde GÖRH bulgusu olarak kabul edilmiştir. İrritabl barsak sendromu (İBS) ise kronik karın ağrısı ve bağırsak alışkanlıklarında değişikliklerle karakterize, başka organik sebeplerin gösterilmediği bir sendromdur. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir, uzun sürelidir ve tekrarlayıcıdır. Hastalık dünyada yaklaşık %10 oranında görülmektedir. Kadınlarda erkelerden daha fazla görülmektedir. İBS tanısı almış hastalarda aynı anda fonksiyonel sindirim sistemi şikâyeti bulunma sıklığı % 29-90 arasındadır. Toplumlar arası fark olmakla birlikte GÖRH ve İBS birlikteliğinin prevelansı erkeklerde %3 ve bayanlarda %4 civarıdır [2]. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada Türkiye'deki Gastroösofajeal Reflu şikâyeti olan hastalarda İrritabl Barsak Sendromunun sıklığı ve klinik ilişkisi ve bu hastalıkların birlikteliğine yol açabilen faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Her hasta sigara, proton pompa inhibitörü kullanımı, non sterodidal ilaç kullanımı, diet alışkanlıkları ve aile öyküsü açısından da değerlendirilmiştir. Hastanemizin dâhiliği polikliniklerine reflu şikâyeti ile gelen ve ayrıca kan bankasına gelen ve sorgulandığında en az haftalık GÖRH bulguları olan ve öyküsünde ve rutin tetkiklerinde dışlama kriteri olmayan hastalara Ege Üniversitesi Gastroenteroloji bölümü tarafından düzenlenip güvenilirliği ve geçerliliği test edilen Türkçe GÖRH sorgulama formundan faydalanarak hastalara anket verilmiştir ve veriler incelenmiş ve dışlama ölçütü olmayan 217 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar yaş, cinsiyet, retrosternal yanma, regurjitasyon, sık hastane viziti, belli besin ve içeceklerin etkisi, göğüs ağrısı, fibromiyalji, öksürük, hırıltı, hıçkırık, bulantı, kusma ve vücut kitle indeksi açısından değerlendirilmiştir. İBS birlikteliği Rome III ve Dünya Gastroenteroloji Organizasyonunun ölçütleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Vücudun üst ve alt kısımlarında aksiyal bölgelerde ağrı tarifleyen hastalarda fibromiyalji hassas noktaları ve genel muayene bulguları değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler tanımlayıcı ve analitik istatiksel yöntemlerle incelenmiştir. Bulgular: Hastaların %35'i erkek (n=76) ve %65'i bayan (n=141) ve ortalama yaşları 38yıl (s.d. 10.03) olarak bulunmuştur. Sonuç olarak çalışmaya alınan ve en az haftada bir GÖRH tipik semptomları tarifleyen hastaların en sık şikayetleri ekşi su regurjitasyonu (%93.5, n=203) ve pirozis (%82, n=178) olarak bulunmuştur. Hastaların %70'inde (%95 CI: 64-76) İBS tanısı saptanmıştır (bayanların %73'ü, n=104, ve erkeklerin %63.2'si, n=48). İBS tanısını alan hastaların İBS tanısını almayan hastalara göre Tipik GÖRH Semptom Skorlarının ortalaması (TiSS ortalamaları sırayla 7.11'e 4.28, aradaki fark 2.83, %95 CI: 1,98 - 3,77, p değeri = 0.005) ve Total reflu skorlarının ortalaması (TRS ortalamaları sırayla 17'ye 11,8, aradaki fark 5.2, %95 CI: 3,5-7,1, p değeri < 0.001) daha yüksek bulunmuştur. Total Reflu skorları belli besin-içecek kullanan hastalarda kullanmayanlara göre artmıştı, bu besinlerin arasında çay-kahve (TRS'u 17.14'e 13.78, p değeri = 0.005), kolalı içecekler (TRS'u 16.38'e 13.97, p değeri = 0.005), yağlı-kızartma türü besinler (TRS'u 16.35'e 13.11, p = iii 0.005) ve ağır tatlılar (TRS'u 17.21'e 14.57, p değeri = 0.009) vardır. GÖRH şikâyetlerinin stres ve gerginlik ile arttığını belirten hastaların (n=188) çoğunda (%97,3'ünde, n=183, p < 0.001) uyku sorunu şikâyeti vardı, bu hastaların TRS ortalamaları 16.26 iken stres ve gerginlik ile şikâyetleri artmayanların TRS ortalamaları belirgin olarak daha düşük bulunmuştur (10.72), p = 0.005. Sigara içen ve içmeyenler arası TRS ve TiSS değerlerinde anlamlı fark gösterilememiştir. H pylori tedavi öyküsü olan hastaların TRS'ları tedavi olmayanlara göre daha yüksek saptanmıştır (18.08 karşılığı 14.22, korrelasyon: 0.295, %95 CI: 0.166-0.423, p değeri < 0.001). GÖRH belirtileri olup İBS'si olanlarla olmayanlar arasında cinsiyet, Vücut Kitle İndeksi, ağır tatlı ve/veya acılı-baharatlı besinlerin kullanımı, H pylori eradikasyon öyküsü, Proton Pompa İnhibitörü kullanımı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. İBS şikâyetleri olan hastaların ortalama tanı yaşları 28,7±20,55 s.d. yıldı ve genel olarak GÖRH hastalarının ortalama yaşları ise 38±10,03 s.d.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: GastroEsofageal Reflux Disease (GERD) being one of the most common gastrointestinal disorders, its prevalence varies from one community to another. The symptoms of GERD may occur in any person but if GERD related symptoms are happening at least once a week GERD can be considered. The most common symptoms are the presence of frequent heartburn or acid regurgitation. Irritable Bowel Syndrome can occur at the same time with GERD, The prevalence of the irritable bowel syndrome (IBS), defined as discomfort or pain specifically associated with an abnormal bowel habit, is reported to be approximately 10% in the general population. It is more common in females and usually is associated (in about 29-90% of cases) with functional gastro intestinal disorders. Materials and Methods: The study was carried out in a population of patients selected among those admitted to Gastroenterology poly clinic complaining of GERD related symptoms and people who had no known illness and came to the blood bank for blood donation and when questioned they was found to have GERDrelated symptoms. The prevalence and epidemiologic features of gastroesophageal reflux disease were investigated via face-to-face questionnaire to a total of 217 randomly selected patients from both of the groups. The diagnosis of gastroesophageal reflux disease was based on the validated questionnaire which was tested and published by Ege University Gastroenterology department. The diagnosis of IBS was based on Rome III criteria and the criteria of The World Gastroenterology Organisation. The aim of the study is to asses Irritable Bowel Syndrome frequency in Turkish Gastroesofageal Reflux Disease patients with possible causes and clinicopathological associations. Findings: 35% of subjects (n=76) were male and 65% were female (n=141) and the average age was 38 years (s.d. 10.03). The most common complaint was asid regurgitation (93.5%, n=203) and heartburn (82%, n=178). 70% of subjects (95% CI: 64-76) had İBS (females 73%, n=104, and males 63.2%, n=48). Subjects who had İBS symptoms was found to have higher GERD Typical Symptom Score (TySS 7.11 versus 4.28, mean difference 2,83, 95% CI: 1,98 - 3,77, p value = 0.005) and higher Total Reflux Score (TRS 17 versus 11.8, mean difference 5,2, 95% CI: 3,5-7,1, p value < 0.001). GERD TRS was higher in people taking certain fooddrink types, among these food-drink types are tea and coffee (TRS 17.14 versus 13.78, p value < 0.001), cola drinks (TRS 16.38 versus 13.97, p value < 0.05), fatty food (TRS 16.35 versus 13.11, p value < 0.05) and strong sweats (TRS 17.21 versus 14.57, p value < 0.05). Patients who described increase in reflux symptoms with stress and anxiety (n=188) mostly also had sleep disturbances (97.3%, n=183, p < 0.001), mean TRS of these patients was 16.26 versus 10.72 in those who had no problem with stress or anger (no anxiety). No statistically significant effect of smooking was found on Reflux symptoms. H pylori eradication history was associated with higher reflux scores (18.08 versus 14.22, p value < 0.001). No statistically significant difference was found between those who had IBS and those who didn't regarding age, sex, body mass index, multiple hospital visits, strong sweat or spicy food intake, H pylori eradication history, proton pump inhibitor use and smoking. NSAID use was associated with higher coincidence of IBS (84.6% with NSAID use and 61.9% in absence of NSAID, correlation: 0.238, %95 CI: 0.108-0.369, p value < vi 0.001). alcohol use didnot significantly affect TRS and in the same time it was associated with lower prevalence of IBS (24% in those who use small amounts of alcohol 1-2 times per week versus 76% in non users) and when we did binary logistic regression analysis use of small amounts of alcohol was associated with lower risk of IBS (Relative Risk 0.059, %95 CI: 0.01-0.337, p = 0,001), but we should note that only 25 patints (%11.5) described alcohol use and all of them was drinking alcohol no more than 1-2 times a week. In addition to NSAID other factors showed positive correlation with IBS and these included tea-coffe (89% associated with IBS versus 62% in those not using them, correlation: 0.232, 95% CI: 0.102-0.363, p value < 0.001), cola drinks (79% associted with IBS versus 52.8%, correlation: 0.265, %95 CI: 0.135-0.395, p value < 0.001), fatty food (75.8% associted with IBS versus %53.6, correlation: 0.212, 95% CI: 0.81-0.343, p value < 0.05). Patients who described increase in reflux symptoms with stress and anger and who mostly also had sleep disturbances (n=188) had higher GERD & IBS overlap (74.5% versus 41.4%, correlation: 0.246, 95% CI: 0.115-0.376, p value 0.001). 17.5% of GERD patints (n=37) had fibromyalgia. Those with or without fibromyalgia had no stastically significant difference regarding age, sex and association with IBS. Patients with family history of reflux had higher TRS values (16.84 versus 13.89, p value < 0.001) and higher incidence of IBS (75.9% versus 62.6%, correlation: 0.144, 95% CI: 0.010-0.278, p value < 0.05). We also noted that some atypical GERD symptoms are associated with increased risk of IBS development, these symptoms include belching (in no IBS group %43,1 n=28 and in IBS group %75 n=114), nausea (in no IBS group %46,2 n=130, and in IBS group %80,9 n=123) and hoarseness of voice (in no IBS group %9,2 n=6 and in IBS group %50,7 n=77). To see the effects of these factors independent from each other we did binary logistic regression analysis and we found that cola drinks (Relative Risk 4.65 %95 CI: 1.45-14.9, p 0.01), excessive belching (Relative Risk 3.79, %95 CI: 1.25-11.5, p = 0.01), prolonged periods of nausea (Relative Risk 4.56, %95 CI: 1.62-12.87, p < 0,01) and hoarseness of voice (Relative Risk 10.54, %95 CI: 2.65-41.9, p = 0,001) are associated with increased risk of IBS association. Results: IBS can be associated with GERD in men and women and if so it is usually associted with increased GERD symptoms severity and frequency. Some factors can increase the risks of association between GERD and IBS, in our study the most important factors are cola drinks, presence of belching and nausea and regurgitation and hoarseness of voice. Other factors that might contribute to increased IBS association with GERD are NSAID use, coffee, tea and fatty meal consumption in addition to anxiety and sleep disturbances. Family history of reflux is also associated with more GERD symptoms and with increased IBS association. Keywards: GERD, IBS, Fibromyalgia, NSAID, H pylori eradication and Family