Ziha ile pestisit uygulamalarında multispektral kamera kullanarak döner diskli memelerin performansının belirlenmesi
Determination of the performance of rotating disc nozzles using multi̇spektral camera in pesticide applications with uav
  1. Tez No: 1005902
  2. Yazar: HİCRAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Tarımsal üretimde güvenli ve yeterli gıda temini için üretimin daha bilinçli ve teknoloji kullanılarak yapılması gerekmektedir. Tarımsal üretimi sınırlayan zararlı organizmalara karşı pestisit uygulamalarında zirai insansız hava araçları (ZİHA) yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu araştırmada zirai insansız hava aracı ile döner diskli meme tipi kullanılmıştır. Multispektral kamera ile yabancı ot bulunan deneme alanından görüntüler alınmıştır. Uygulamalar yabancı ot bulunan ve yabancı ot bulunmayan alanlarda iki farklı püskürtme yüksekliği (PY1: 3 m ve PY2: 4 m) ve iki farklı uçuş hızında (UH1: 3 m/sn ve UH2: 5 m/sn) yapılmıştır. Uygulamalarda suya duyarlı kağıtlar kullanılmıştır. Suya duyarlı kağıtların görüntü işleme programında analizleri yapılarak hacimsel ortalama çap (VMD), damla sıklığı (DS) ve kaplama oranı (KO) değerleri incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistiki programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda püskürtme yüksekliklerinin ve uçuş hızlarının uygulama alanlarında hacimsel ortalama çap, damla sıklığı ve kaplama oranı açısından önemli olduğu belirlenmiştir. Uygulamalarda hacimsel ortalama çap 86.57 µm - 103.28 µm arasında değişmiştir. Damla sıklığının 231.83 adet/cm2 - 113.17 adet/cm2 ve kaplama oranının ise % 4.62 - % 1.62 arasında değiştiği belirlenmiştir. Ayrıca pestisit uygulamalarında yabancı ot alanlarının belirlenmesi amacıyla multispektral kamera kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ensuring a safe and sufficient food supply within agricultural production systems requires the implementation of scientifically grounded and technology-driven practices. In this context, agricultural unmanned aerial vehicles (UAVs) have become increasingly prevalent in pesticide application to mitigate the impact of harmful organisms that constrain crop productivity. In this study, an agricultural unmanned aerial vehicle (UAV) equipped with a rotary disc nozzle was utilized. Multispectral images were acquired from the experimental field containing weeds using a multispectral camera. The spraying applications were conducted in areas with and without weeds at two different spraying heights (SH1: 3 m and SH2: 4 m) and two different flight speeds (FS1: 3 m /s and FS2: 5 m/s). Water-sensitive papers were employed to assess spray deposition characteristics. The collected papers were analyzed using an image processing software program to determine volume median diameter (VMD), droplet density (DD), and surface coverage (SC). The obtained data were statistically analyzed using the SPSS Statistics package. The results of the study indicated that spraying height and flight speed had significant effects on volumetric median diameter, droplet density, and surface coverage within the application areas. The volume median diameter values ranged between 86.57 µm and 103.28 µm. Droplet density varied from 113.17 to 231.83 droplets/cm2, while surface coverage ranged between 1.62% and 4.62%. Furthermore, the findings demonstrated that multispectral camera can be effectively utilized to identify weed-infested areas for pesticide applications.