Cilt hastalıklarının derin öğrenme modelleri kullanılarak tespiti ve sınıflandırılması
Detection and classification of skin diseasesusing deep learning models
  1. Tez No: 1005908
  2. Yazar: AKSA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Cilt hastalıklarından olan maymun çiçeği hastalığı, dünya genelinde salgın halinde bulaşabilen hastalıklardan biridir. Maymun çiçeği hastalığı özellikle suçiçeği ve kızamık hastalıklarıyla benzer belirti gösteren ve deride oluşturan lezyonlar olarak çok benzeyen hastalıklardır. Bu durumdan dolayı doğru teşhis tedavi başarısını doğrudan etkileyen kritik bir faktördür. Geleneksel teşhis yöntemleri, dermatologların görsel inceleme ve biyopsi gibi manuel süreçlere dayanırken, bu yöntemler zaman alıcı olabilir ve uzmanlık gerektirebilir. Bu bağlamda, Yapay Zekâ (YZ) teknolojileri, maymun çiçeği teşhisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez çalışmasında cilt hastalıklarının doğru teşhisinde yapay zekâ tabanlı sistemlerin kullanımı üzerine odaklanılmıştır. Derin öğrenme ve makine öğrenmesi gibi YZ tekniklerinin, cilt hastalıklarının lezyonlarını sınıflandırma, maymun çiçeği, suçiçeği ve kızamık lezyonları ayırt etme ve daha genel olarak dermatolojik görüntülerin analizinde nasıl kullanıldığı incelenmektedir. Ayrıca, YZ tabanlı teşhis sistemlerinin, özellikle dermoskopi görüntüleri gibi özel görüntüleme teknikleri ile entegrasyonu ele alınmaktadır. Tezde, derin öğrenme algoritmalarının cilt hastalıklarının tanısında yüksek doğruluk oranları sağlama potansiyeli üzerinde durulmuş modellerin karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca, YZ destekli sistemlerin, dermatologların karar destek süreçlerinde nasıl bir yardımcı araç olabileceği tartışılmaktadır. YZ tabanlı sistemlerin klinik uygulamalarda kullanımının önündeki engeller, veri gizliliği, algoritmaların doğruluğu ve klinik onay süreçleri gibi etmenler de tezde ele alınan diğer önemli konular arasında yer almaktadır. Nihayetinde, bu çalışma, cilt hastalıklarının tespitinde YZ'nin potansiyelini ortaya koyarak, bu teknolojilerin sağlık sektöründe daha yaygın ve etkili bir şekilde nasıl kullanılabileceği konusunda önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Monkeypox, a skin disease, is one of the diseases that can spread globally in epidemic form. Monkeypox is particularly similar to chickenpox and measles in its symptoms and skin lesions. Therefore, accurate diagnosis is a critical factor directly affecting treatment success. Traditional diagnostic methods rely on manual processes such as visual examination and dermatologist-performed biopsies, which can be time-consuming and require expertise. In this context, Artificial Intelligence (AI) technologies play a significant role in diagnosing monkeypox. This thesis focuses on the use of AI-based systems in the accurate diagnosis of skin diseases. It examines how AI techniques, such as deep learning and machine learning, are used to classify skin disease lesions, distinguish between monkeypox, chickenpox, and measles lesions, and, more generally, to analyze dermatological images. Furthermore, the integration of AI-based diagnostic systems with specialized imaging techniques, particularly dermoscopy images, is discussed. The thesis highlights the potential of deep learning algorithms to achieve high accuracy in diagnosing skin diseases and compares different models. Furthermore, the potential of AI-assisted systems as a helpful tool in dermatologists' decision-making processes is discussed. Obstacles to the use of AI-based systems in clinical practice, such as data privacy, algorithm accuracy, and clinical approval processes, are also among the important issues addressed in the thesis. Ultimately, this study reveals the potential of AI for detecting skin diseases and offers suggestions on how these technologies can be used more widely and effectively in the healthcare sector.