Sosyal bilgiler öğretiminde yapay zekânın entegrasyonuna yönelik hizmet öncesi öğretmen eğitiminin geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
Improvement pre-service teacher training for the integration of artificial intelligence in social studies teaching: An action research
  1. Tez No: 1005939
  2. Yazar: ELİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yapay zekânın (YZ) önemli bir teknoloji haline gelmesi YZ'nin eğitimde kullanılmasını kaçınılmaz bir hale getirmiştir. Dolayısıyla öğrencilerine YZ'yi etik ve bilinçli bir biçimde kullanma konusunda rehberlik edecek olan sosyal bilgiler öğretmenlerinin üretken YZ araçlarını etkin bir biçimde kullanan YZ okuryazarları olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretiminde YZ'nin entegrasyonuna yönelik hizmet öncesi öğretmen eğitimini geliştirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan eylem araştırması yöntemi kullanılmış olup; sosyal bilgiler öğretmeni adaylarına üretken YZ araçlarının öğretime entegre edilmesine yönelik teorik ve uygulamalı derslerden oluşan 10 haftalık (30 saat) bir hizmet öncesi öğretmen eğitimi uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı üçüncü sınıfında öğrenim gören 35 öğretmen adayı oluşturmuştur. Veriler“Yapay Zekâ- Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (YZ-TPAB) Ölçeği”ve“Yapay Zekâya Yönelik Genel Tutum Ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılırken; nicel verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 31.00 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, geliştirilen hizmet öncesi öğretmen eğitiminin; öğretmen adaylarının YZ'nin etik kullanımına, YZ teknolojisi ve üretken YZ araçlarının temel kullanımına, üretken YZ araçlarını öğretim sürecinde ve mesleki gelişim süreçlerinde kullanmaya yönelik bilgi, beklenti ve deneyimleri üzerinde belirgin ve olumlu bir gelişim sağladığı saptanmıştır. Ayrıca hizmet öncesi öğretmen eğitiminin öğretmen adaylarının YZ'ye yönelik tutumlarında olumlu yönde bir eğilim oluşturduğu ancak bu değişimin istatistiksel anlamlılık eşiğine ulaşamadığı, YZ-TPAB öz yeterlik inançlarını ise istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü bir biçimde artırdığı görülmektedir. Bunun yanı sıra öğretmen adaylarının YZ'ye yönelik genel tutumları ile YZ-TPAB öz yeterlik inançları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing significance of Artificial Intelligence (AI) as an emerging technology has rendered its integration into education inevitable. Consequently, future social studies teachers, who will guide their students in using AI ethically and consciously, must be AI-literate individuals capable of effectively utilizing generative AI tools. In this context, the aim of this research is to develop a pre-service teacher training program for the integration of AI into social studies education. The study employed action research, one of the qualitative research methods; a 10-week (30-hour) pre-service training program consisting of theoretical and practical lessons on integrating generative AI tools into instruction was implemented for pre-service social studies teachers. The study group comprised 35 third-year pre-service teachers studying in the Department of Social Studies Education at Pamukkale University, Faculty of Education. Data were collected using the“Artificial Intelligence-Technological Pedagogical Content Knowledge (AI-TPACK) Scale,”the“General Attitude Scale Towards Artificial Intelligence,”and structured interview forms developed by the researcher. Content analysis was utilized for the analysis of qualitative data, while IBM SPSS Statistics 31.00 software was used for the analysis of quantitative data. The research results revealed that the developed pre-service teacher training program provided a significant and positive development in pre-service teachers' knowledge, expectations, and experiences regarding the ethical use of AI, the fundamental use of AI technology and generative AI tools, and the utilization of generative AI tools in instructional and professional development processes. Furthermore, it was observed that the pre-service training fostered a positive trend in pre-service teachers' attitudes towards AI, although this change did not reach the threshold of statistical significance. Conversely, the training significantly and strongly increased their AI-TPACK self-efficacy beliefs. Additionally, no significant correlation was found between the pre-service teachers' general attitudes towards AI and their AI-TPACK self-efficacy beliefs.