NLP aracılığıyla yapay zeka destekli interaktif felsefe eğitiminin lise düzeyindeki öğrencilerin felsefi düşünme becerisine etkisi
The impact of AI-powered interactive philosophy education via NLP on the philosophical thinking skills of high school students
  1. Tez No: 1005940
  2. Yazar: EMEL ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇALDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital çağda yapay zeka (YZ) entegrasyonunun, felsefe eğitimi gibi soyut ve eleştirel düşünmeye dayalı bir disiplin üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, YZ destekli interaktif felsefe eğitiminin lise öğrencilerinin felsefi düşünme becerilerine etkisini ortaya koymaktır. Bingöl'de 152 lise öğrencisiyle yürütülen bu çalışmada, nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem deseni benimsenmiştir. Araştırma kapsamında geliştirilen“İnteraktif Felsefe Laboratuvarı”sayesinde öğrenciler, tarihsel filozoflarla sanal ortamda diyalog kurma ve felsefi tartışma simülasyonlarına katılma imkânı bulmuştur. Elde edilen nicel veriler, YZ destekli eğitimin öğrencilerin felsefi düşünme puanlarında istatistiksel olarak anlamlı ve orta düzeyde (d=0.41) bir artış sağladığını göstermiştir. Özellikle perspektif geliştirme ve felsefeyi günlük yaşamla ilişkilendirme becerilerinde belirgin ilerlemeler kaydedilmiştir. Nitel bulgular ise öğrencilerin“gerçek”ve“bilgi”gibi soyut kavramlara yaklaşımlarının yüzeysel tanımlardan derinlemesine sorgulamaya dönüştüğünü ortaya koymuştur. Uygulama, öğrencilerin felsefeyi ezberden ziyade“yaşayan bir düşünme alanı”olarak deneyimlemelerini sağlamış ve derse katılımlarını artırmıştır. Sonuç olarak çalışma, dijital araçların pedagojik bir çerçevede kullanıldığında eleştirel düşünmeyi, entelektüel özerkliği ve kavramsal derinliği desteklediğini vurgulamaktadır. Ayrıca, felsefe disiplini içerisinde istatistiksel çözümlemelerin R dili aracılığıyla gerçekleştirilmesi noktasında bu çalışmanın metodolojik bir ilk teşkil ettiği ve bu yönüyle alana yeni bir perspektif kazandırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of artificial intelligence (AI) integration in the digital age on a discipline based on abstract and critical thinking, such as philosophy education. The main objective of the research is to reveal the effect of AI-supported interactive philosophy education on high school students' philosophical thinking skills. Conducted with 152 high school students in Bingöl, this study adopted a mixed-methods design combining quantitative and qualitative data collection techniques. Thanks to the“Interactive Philosophy Laboratory”developed within the scope of the research, students had the opportunity to engage in dialogue with historical philosophers in a virtual environment and participate in philosophical debate simulations. The quantitative data obtained showed that AI-supported education led to a statistically significant and moderate (d=0.41) increase in students' philosophical thinking scores. Particularly notable progress was observed in the development of perspective and the ability to relate philosophy to daily life. Qualitative findings revealed that students' approach to abstract concepts such as“reality”and“knowledge”shifted from superficial definitions to deeper inquiry. The application enabled students to experience philosophy as a“living field of thought”rather than something to be memorized and increased their participation in the course. In conclusion, the study emphasizes that digital tools, when used within a pedagogical framework, support critical thinking, intellectual autonomy, and conceptual depth. Furthermore, it is evident that this study constitutes a methodological first in terms of performing statistical analyses within the discipline of philosophy using the R language, thereby bringing a new perspective to the field.