Is the motherist approach more helpful in obtaining women's rights than a feminist approach? a comparative study of lebanon and liberia
Anneci yaklaşım kadın haklarının elde edilmesinde feminist yaklaşıma göre daha mı faydalıdır? Lübnan ve Liberya üzerine karşılaştırılmalı bir çalışma
- Tez No: 1005938
- Danışmanlar: DR. DECEMBER GREEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Wrıght State Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Kadınların savaşın yarattığı sosyal çalkantılar sırasında haklar kazandığı teorisi evrensel olarak kabul görmemiştir. Tartışmalar geleneksel olarak kadınların savaşa katılımı ve işgücüne katılımı üzerine yoğunlaşmış olsa da, bu tezde konu, Lübnan ve Liberya'yı kapsayan boylamsal ve karşılaştırmalı bir çalışma aracılığıyla savaş sırasında kadın örgütlenmesinin aldığı anneci ya da feminist seferberlik biçimi üzerinden incelenmektedir. Lübnanlı kadın örgütleri ağırlıklı olarak anneci seferberliği kullanmış ve kadınların ikinciliğini sona erdirmeye yönelik hiçbir girişmde bulunmayan pratik toplumsal cinsiyet çıkarlarıyla uğraşmıştır. Bunun aksine, Liberya iç savaşı sırasında kadın grupları hiyerarşik toplumsal cinsiyet ilişkilerini kabul eden stratejik toplumsal cinsiyet çıkarlarına odaklanmaya daha yatkın olmuştur. Bu tezde, anneci yaklaşımın kadınlara talepte bulunabilecekleri kültürel olarak kabul edilebilir bir alan sağlayıp sağlamadığı ya da aslında anneci yaklaşımın kadın haklarını artırma fırsatlarını sınırlayıp sınırlamadığı ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The theory that women gain rights during the social upheaval of war has not held universally. While the debate has traditionally centered over women's participation in fighting and entry into the workforce this paper explores the topic from the form of mobilization, motherist or feminist, that women's organizing takes during war through the use of a longitudinal, comparative study of Lebanon and Liberia. Lebanese women's organizations overwhelmingly employed motherist mobilization and tackled practical gender interests that made no attempt to end women's subordination. In contrast, during the Liberian civil war women's groups were more apt to focus on strategic gender interests which acknowledged hierarchical gender relations. This paper addresses whether a motherist approach allows women a culturally acceptable space from which to make demands or if, in fact, the motherist approach limits opportunities to increase women's rights.