Beyin tümörlerinin tespiti için derin öğrenme yaklaşımlarının incelenmesi
For the detection of brain tumors examination of deep learning approaches
  1. Tez No: 1005947
  2. Yazar: DİLAN SÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Beyin tümörü türlerinin doğru bir şekilde ayırt edilmesi, etkili tedavi planlaması için kritik öneme sahiptir; ancak manyetik rezonans görüntülerinin (MRG) manuel olarak yorumlanması zaman alıcıdır ve gözlemciye bağlı değişkenlikler içerebilmektedir. Bu çalışmada, glioma, meningioma ve hipofiz tümörlerini kapsayan 3.064 kontrast artırımlı MRG görüntüsünden oluşan açık erişimli bir veri seti kullanılarak, beyin tümörü sınıflandırması için son teknoloji on derin öğrenme modelinin sistematik bir karşılaştırması sunulmuştur. Inception v4 ve ConvNeXt gibi beş gelişmiş Evrişimsel Sinir Ağı (CNN) modeli, Swin-Base ve PiT-Base gibi beş Vision Transformer (ViT) mimarisi ile doğrudan karşılaştırılmıştır. Modeller, transfer öğrenme, veri artırma ve makro ortalamalı performans ölçütleri (doğruluk, kesinlik, duyarlılık ve F1-skoru) kullanılarak birleşik bir değerlendirme çerçevesi altında analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, CNN modelleri arasında Inception v4'ün %96,73 doğruluk oranı ile en yüksek performansı sağladığını, ViT modelleri arasında ise PiTBase'in daha az parametreye sahip olmasına rağmen %96,41 doğruluk oranı ile rekabetçi bir başarı gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu durum, çok ölçekli evrişimsel işlem ile verimli dönüştürücü mimariler arasındaki dengeyi vurgulamaktadır. GradCAM tabanlı açıklanabilir yapay zekâ analizi, modellerin tutarlı biçimde klinik olarak anlamlı tümör bölgelerine odaklandığını göstermiş ve model yorumlanabilirliğini artırmıştır. Sonuçlar, hem CNN hem de ViT tabanlı modellerin uzman düzeyine yakın tanısal performansa ulaşabildiğini ve bu başarının belirleyici unsurunun parametre sayısından ziyade mimari verimlilik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Accurate differentiation of brain tumor types is essential for effective treatment planning, yet manual interpretation of MRI scans is labor-intensive and prone to variability. This study presents a systematic benchmark of ten state-of-the-art deep learning models for automated brain tumor classification using a public dataset of 3,064 contrast-enhanced MRI scans covering glioma, meningioma, and pituitary tumors. Five advanced Convolutional Neural Networks (CNNs), including Inception v4 and ConvNeXt, are directly compared against five Vision Transformer (ViT) architectures, such as Swin-Base and PiT-Base. Models were evaluated under a unified framework with transfer learning, data augmentation, and macro-averaged metrics (accuracy, precision, recall, F1-score). Results show that Inception v4 achieved the highest accuracy (96.73%) among CNNs, while PiT-Base attained a competitive accuracy of 96.41% with fewer parameters, highlighting the trade-off between multi-scale convolutional processing and efficient transformer designs. Explainable AI analysis with Grad-CAM confirmed that models consistently focused on clinically relevant tumor regions, enhancing interpretability. The findings underscore that both CNNs and ViTs can reach near-expert diagnostic performance, with architectural efficiency rather than parameter count being the decisive factor.