Staphylococcus aureus bakterisi üzerinde D vitamini ve siprofloksasinin antibiyotiğinin antibakteriyel aktivitesinin araştırılması
Investigation of antibacterial activity vitamin D and the antibiotic of ciprofloxacin on staphylococcus aureus bacteria
- Tez No: 1005965
- Danışmanlar: PROF. MELDA DÖLARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Antimikrobiyal direnç, günümüzde enfeksiyon hastalıklarının tedavisini zorlaştıran en önemli küresel sağlık sorunlarından biridir. Bu bağlamda, özellikle metisiline dirençli suşları (MRSA) ile öne çıkan Staphylococcus aureus, hem toplum kökenli hem de hastane kaynaklı enfeksiyonlarda yüksek morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Florokinolon grubu antibiyotiklerden biri olan siprofloksasin, S. aureus enfeksiyonlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, son yıllarda bu antibiyotiğe karşı gelişen direnç oranlarında belirgin bir artış gözlenmektedir. Mevcut antibiyotiklerin etkinliğini artırabilecek adjuvan yaklaşımlar bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, D vitamininin S. aureus üzerindeki antibakteriyel etkilerini ve siprofloksasin ile uygulandığında ortaya çıkan olası sinerjistik etkileşimleri araştırmaktır. Çalışma kapsamında S. aureus izolatlarında siprofloksasin duyarlılığı disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleri ile değerlendirilmiş; minimum inhibitör konsantrasyon (MIC) ve minimum bakterisidal konsantrasyon (MBC) değerleri belirlenmiştir. D vitamininin tek başına ve siprofloksasin ile kombinasyon halinde antibakteriyel etkinliği karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca biyofilm oluşumu fenotipik yöntemlerle değerlendirilmiş; biyofilm ile ilişkili icaA, icaB, icaC ve icaD genlerinin ekspresyon düzeyleri kantitatif gerçek zamanlı PCR (qRT-PCR) ile analiz edilmiştir. Oksidatif stres yanıtı ise reaktif oksijen türleri (ROS) ölçümleri kullanılarak flow sitometri tabanlı yöntemlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, S. aureus izolatlarının siprofloksasine karşı heterojen bir duyarlılık profili sergilediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu çalışma, D vitamininin siprofloksasin ile kullanıldığında S. aureus'a karşı antibakteriyel etkinliği artırabileceğini ve biyofilm ilişkili direnç mekanizmalarının baskılanmasında potansiyel bir adjuvan ajan olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance is one of the most critical global health challenges complicating the treatment of infectious diseases worldwide. In this context, Staphylococcus aureus, particularly methicillin-resistant strains (MRSA), represents a major cause of both community-acquired and hospital-associated infections, leading to increased morbidity and mortality. Ciprofloxacin, a fluoroquinolone antibiotic, has been widely used in the treatment of S. aureus infections; however, resistance to this agent has increased significantly in recent years. Therefore, adjuvant approaches that enhance the efficacy of existing antibiotics have gained increasing attention. The aim of this thesis was to investigate the antibacterial effects of vitamin D on S. aureus and to evaluate its potential synergistic interaction with ciprofloxacin. Antimicrobial susceptibility of S. aureus isolates to ciprofloxacin was assessed using disk diffusion and broth microdilution methods, and minimum inhibitory concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC) values were determined. The antibacterial activity of vitamin D alone and in combination with ciprofloxacin was comparatively evaluated. In addition, biofilm formation was analyzed using phenotypic assays, and the expression levels of biofilm-associated genes (icaA, icaB, icaC, and icaD) were quantified by real-time quantitative PCR (qRT-PCR). Oxidative stress responses were assessed by measuring reactive oxygen species (ROS) using flow cytometry-based methods. The results demonstrated a heterogeneous ciprofloxacin susceptibility profile among S. aureus isolates. While vitamin D alone exhibited limited antibacterial activity, its combination with ciprofloxacin significantly increased inhibition zone diameters and reduced MIC values. Furthermore, vitamin D was found to modulate ciprofloxacin-induced oxidative stress by reducing intracellular ROS levels. In conclusion, this study suggests that vitamin D may enhance the antibacterial efficacy of ciprofloxacin against S. aureus and may serve as a promising adjuvant agent in suppressing biofilm-associated resistance mechanisms.