Dijitalleşme ve uluslararası ticaretin kesişim noktası: Dünyada ve Türkiye'de e-ticaretin bugünü ve geleceği
The intersection of digitalization and international trade: The present and future of e-commerce in the world and in Turkey
  1. Tez No: 1005966
  2. Yazar: HATİCE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada dijitalleşmenin uluslararası ticaret üzerindeki etkileri ve e-ticaretin bu süreçteki rolü ele alınmıştır. Küresel ölçekte dijital altyapı, lojistik, ödeme sistemleri ve veri yönetimi gibi unsurların ticaret süreçlerini nasıl değiştirdiği literatür taramasıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca, dünya genelindeki dijital dönüşüm eğilimleri incelenmiş ve bu dönüşümün ticaretin yapısını nasıl yeniden şekillendirdiği ortaya konmuştur. Çalışmada Türkiye'nin e-ticaret alanındaki mevcut durumu da genel çerçeve içinde ele alınmış, ancak araştırmanın kapsamı sadece Türkiye ile sınırlı tutulmamıştır. Araştırmada betimsel içerik analizi yöntemi kullanılmış olup elde edilen veriler temalar hâlinde sınıflandırılarak yorumlanmıştır. Bulgular, dijitalleşmenin hem dünya çapında hem de Türkiye'de ticaret hacmini artırdığını, süreçleri hızlandırdığını ve işletmeler ile tüketicilerin davranışlarını değiştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, dijital altyapı farklılıkları, veri güvenliği ve lojistik kapasite gibi unsurların hem küresel ölçekte hem de ülkeler düzeyinde önemli sınırlılıklar oluşturduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, dijitalleşmenin yalnızca mevcut ticaret yapısını dönüştürmekle kalmadığını, aynı zamanda gelecekte ticaret politikalarının şekillenmesinde belirleyici bir unsur olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores how digitalization influences international trade and examines the role of e-commerce within this transformation. Elements such as digital infrastructure, payment systems, logistics, and data practices are discussed based on the findings of the literature review. The study also evaluates Turkey's current position in e-commerce and reflects on expectations for the coming years. According to the results, digitalization changes the way businesses operate and shapes consumer behavior, contributing to a faster and more accessible trade environment. Although e-commerce continues to expand, there are still areas that require improvement, especially in logistics capacity and digital skills. The research employs a descriptive content analysis method, and the collected data were classified into thematic categories to support a systematic evaluation. The overall findings indicate that digitalization not only transforms existing trade practices but will also play a central role in shaping future international trade dynamics and policy frameworks.