İzmir çevresinde yayılış gösteren bazı salvia L. (adaçayı) türlerinin biyosistematiği üzerine araştırmalar
- Tez No: 10262
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNEHİR OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
-73 6. ÖZET Bu araştırmada İzmir ve çevresinde yayılış gösteren S.fruticosa Miller, S.tomentosa Miller, S.smyrnaea Boiss., S.viridia L., S. argent ea L., S. virgata Jacq. ve S.verbena- ca L. türleri, morfolojik, anatomik, sitolojik ve diğer Dazı özellikler yönünden karşılaştırmalı olarak incelen miş, türlerin taksonomisinde kullanılabilecek karekterler belirlenmiştir Türkiye'de doğal yayılışlı olmamasına rağmen S. offici nal is L. kültür formu ve bir varyetesi olan S «officinalis L, var, albiflora Alef eld. araştırma kapsamına alınarak diğer türlerle karşılaştırılmak üzere incelenmiştir. Salvia L. türlerinde genel morfolojik yapının çeşitli olabileceği belirlenmiş, buna göre türlerin gruplara ayrı labileceği gösterilmiştir. Bu ayırım anatomik bulgularla da desteklenmiştir. Sndemik bir tür olan S. smyrnaea Boiss. türünün kromozom sayısı ilk kez tarafımızdan sayılmış, ay rıca diğer türler için gösterilen kromozom sayıları ve karyogramlar Türkiye için yeni kayıt olarak verilmiştir. Türlerin karyolojik özelliklerinde ve B kromozomlarının sayısında daha önceki bulgulara göre tesbit edilan ayrı calıklar belirlenmiştir. Türlerden sadece S. ver Penaca L. nın aneuploid bir tür olduğu tesbit edilmiştir. Salvia L. (Adaçayı; 'nın ekonomik değerleri ve Türki ye ekonomisine katkıları nedeniyle, türlerin yaşam ortam ları, toprak yapısı, çimlenme özellikleri de bu araştırma da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-74- SUMMARY S'.fruticosa Miller, S. tomentosa Miller, S»smyrnaea Boiss., S.viridis L,, S. argent ea L., S.virgata Jacq., and S.verbenaca L. species which: show a distribution around Izmir and its surrounddings have been investigated in this work in a compara tive way in terms of their morphological, anatomical, cytolo- gycal and certain other characteristics, and the characters that can be used in the taxonomy of the species have been specified. Although it has not a natural distribution in Turkey, S_. officinalis L. culture form and the S. officinalis L. var, alb if lora too, which is a variety of it, have also been included in the investigation and have been examined so as to be compared with other species In the Salvia L. species, it has been specified that the general morphological structure is varying, and the species have been shown to be divisable into groups accordingly. This diversity was also supported by anatomical findings. The number of chromosomes of the S_. smyrnaea Boiss. species which is an endemic species was counted by us for the first time. In addition chromosome numbers and karyograms which are shown for the other species have been given as new re.-. cords for Turkey. The differences in the karyological charac teristics and in the number of chromosomes of the species that had been spicified according to previous findings have been defined. It has been found that only the S.verbenaca L. species is an aneuploid species among the Salvia I. species. In this research, work the habitats, of the species, the structure of soil, the properties of germination of Salvia L. (Sage ) have been given because of its economical values and for its contribition to the Turkish economy.