Uçuş kontrol kule yapılarının depreme dayanıklılık parametreleri ve deprem yalıtım etkilerinin incelenmesi
Analysis of earthquake resistance parameters and earthquake isolation effects of air traffic control tower structures
  1. Tez No: 1005975
  2. Yazar: ALPER BOZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye Dünya'nın önemli deprem kuşaklarından birinin üstündedir; bu nedenle deprem riskini en fazla taşıyan ve deprem zararlarından en çok yaralar alan bir ülke konumundadır. Depremin en etkili olduğu bölgelerde, yapılaşma ve yerleşimin yoğun olduğu ülkemiz, yaşanan deprem felaketleri sebebiyle ciddi boyutlarda can ve mal kayıplarına maruz kalmıştır. Deprem sonrası hemen kullanılacak olan binalardan (haberleşme ve ulaşım istasyonları) uçuş kontrol kulelerinin deprem sırasında hasar görmesi sonucu bazı aksaklıklar meydana gelmesi muhtemeldir. Bu nedenle, deprem sonrasında havalimanlarındaki uçuş kontrol kulelerinde hasar oluşması durumunda; piste yardım malzemesi veya insanların intikallerinin sağlanması amacıyla uçak, helikopter gibi hava araçlarının iniş ve kalkışının sağlanamayacağı, bölgeye ulaşımın en kısa zaman içerisinde gerçekleştiremeyeceği bilinmektedir. Bu çalışmada, deprem sonrası kesintisiz kullanılacak olan ulaşım ve haberleşme tesislerinden havaalanlarındaki uçuş kontrol kuleleri deprem parametreleri farklı yönetmeliklere göre incelenmiştir. Kahramanmaraş merkezli Pazarcık deprem verileri kullanılarak uçuş kontrol kulelerinde lineer zaman tanım alanında mod toplama yöntemine göre analizler yapılarak Türkiye Hava Meydanı Yapıları Deprem Yönetmeliği (THMYDY-2020) ile International Building Code (IBC) yönetmelikleri karşılaştırılmıştır. Kolon-perdeli sistem ile sadece perdeli sistem ile oluşturulan model sonuçlarında farklılıklar oluştuğu, özellikle burulma ve narinlik etkisinin ön plana çıktığı belirlenmiştir. Ayrıca, sismik izolatör (deprem yalıtım) sistemi modellemesiyle deprem esnasında yapıya gelecek yatay yükün azaltılmasıyla, bina performans düzeyinin etkinliğini artırma amacıyla benzer yük ve periyot altında laboratuvar ortamında deneysel veriler de elde edilmiştir. Tasarımda kullanılan parametreler doğrultusunda, deneysel verilerde elde edilen sonuçların uyumlu olduğu belirlenmiştir. Uçuş kontrol kuleleri, yüksekliği ve görevi nedeniyle kritik yapı olmasından sismik yalıtım sistemlerinin kule temelinde deprem ivmelerini önemli ölçüde azaltacağından hem yapının hem de iç ekipmanların zarar görmesini engelleyecek olması, deprem sonrasında da işlevselliğini sürdürebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is above one of the most important earthquake zones in the world; therefore, it is a country that carries the highest risk of earthquakes and receives the most injuries from earthquake damages. Our country, where the construction and settlement are intense in the regions where the earthquake is most effective, has been exposed to serious loss of life and property due to the earthquake disasters. Some disruptions are likely to occur as a result of damage to the air traffic control towers from the buildings (communication and transportation stations) that will be used immediately after the earthquake. For this reason, in the event of damage to the air traffic control towers at the airports after the earthquake, it is known that aircraft such as airplanes and helicopters cannot be landed and taken off in order to provide assistance to the runway or to ensure the transfer of people, and it is not possible to reach the region as soon as possible. In this study, air traffic control towers at airports, which are transportation and communication facilities to be used continuously after an earthquake, were examined according to different regulations based on earthquake parameters. Using data from the Pazarcık earthquake centered in Kahramanmaraş, analyses were performed on air traffic control towers in the linear time domain using the time history method, and the Turkish Airport Structures Earthquake Code (TASEC-2020) was compared with the International Building Code (IBC) regulations. Differences were observed in the results of models created with column-curtain wall systems and curtain wall systems alone, with torsion and slenderness effects particularly coming to the fore. In addition, experimental data were obtained in the laboratory environment under similar load and period in order to increase the effectiveness of the building performance level by reducing the horizontal load on the structure during the earthquake with seismic isolator (earthquake isolation) system modeling. In line with the parameters used in the design, it was determined that the results obtained from the experimental data were compatible. Since air traffic control towers are critical structures due to their height and mission, it is seen that seismic isolation systems will significantly reduce earthquake accelerations on the base of the tower, preventing damage to both the structure and non-structural equipment, and can continue their functionality after the earthquake.