An analysis of L2 learner pronunciation and intelligibility: Developing a phonological corpus of Turkish learners of English(corptes)
İkinci dil öğrenenlerin sesletim ve anlaşılabilirlik analizi: İngilizce öğrenen Türk konuşucu fonolojik derlem geliştirilmesi (corptes)
- Tez No: 1005976
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin sesletim performanslarını incelemek ve anlaşılabilirliğini etkileyen sesletim öğelerini belirlemek amacıyla bir fonolojik öğrenici derlemi geliştirmiştir. Bu amaç doğrultusunda, parçalı (ünlüler ve ünsüzler) ve bürünsel (kelime vurgusu, ezgi ve ulama) olmak üzere beş sesletim öğesine odaklanılmıştır. Hedef öğeleri toplamak üzere sesli okuma ve serbest konuşma şeklinde iki adet veri toplama aracı geliştirilmiştir. Ses kayıtları ve hedef sesletim öğelerinin anotasyonları kullanılarak konuşmacıların anlaşılabilirlikleri değerlendirilmiştir. Performanslar, farklı ana dillere sahip insan değerlendiriciler ve büyük dil modelleri tarafından puanlanmıştır. Analizler üç açıdan değerlendirilmiştir: öğrencilerin hedef öğelerde gösterdikleri performanslar, bu özelliklerin anlaşılabilirlik üzerindeki etkisi ve anlaşılabilirlik ölçümlerinde dinleyici ve yapay zekâ değerlendirmeleri arasındaki tutarlılık. Bulgular, Türk öğrenicilerin en çok ezgi ve kelime vurgusu ile bazı İngilizce ünlü ve ünsüzlerde zorlandıklarını göstermiştir. Bürünsel öğelerin anlaşılabilirlik üzerindeki etkisinin parçalı sesletim öğelerinden daha güçlü olduğu bulunmuştur. Ayrıca, büyük dil modelleri tarafından yapılan değerlendirmeler ile dinleyici değerlendirmeleri arasındaki tutarlılık, büyük dil modellerinin anlaşılabilirlik değerlendirmesinde güvenilir araçlar olabileceğini göstermektedir. Oluşturulan derlem (CORPTES), Türkiye'de yabancı dil olarak İngilizce öğretme bağlamında; müfredat geliştirme, ders kitabı ve materyal tasarımı; öğrenciler için bireysel çalışma materyali sağlama, öğretmenler için öğretim materyali sunma ve araştırmacılar için İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin sesletimine yönelik gelecek çalışmalara veri kaynağı oluşturma açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study developed a phonological learner corpus of Turkish EFL learners to examine their pronunciation accuracy and identify the features that affect their intelligibility. For this aim, five pronunciation features including the segmental (vowels and consonants) and suprasegmental (lexical stress, linking, and intonation) were considered. Data were collected through two tasks: a read-aloud and a spontaneous speech task designed to elicit the use of the target features. The voice recordings and the annotations of the features were compiled and evaluated for their intelligibility. The performances were rated by human listeners from diverse L1 backgrounds and by Large Language Models to assess the reliability of Artificial Intelligence-based evaluation. The analysis focused on three main aspects: learners' accuracy in the target features, the effect of each feature on their intelligibility, and the consistency between human judgment and AI ratings. Findings show that Turkish EFL learners face the greatest difficulties in intonation and lexical stress as well as in certain English vowels and consonants. Suprasegmental features were found to be more strongly associated with intelligibility than segmental ones. Moreover, the consistency between the ratings provided by the LLMs and the human listeners suggests that LLMs may serve as reliable tools for intelligibility assessment. The corpus (CORPTES) consisting of Turkish learners' phonological performance serves as a valuable resource for curriculum development, coursebook and material design tailored to the Turkish EFL context. It also provides self-study material for learners, instructional resources for teachers, and research data for future studies on English pronunciation of Turkish learners.