Türkiye'de denetim mesleğinin sürdürülebilirlik odaklı dönüşümüne yönelik mevzuat ve eğitim açısından bir değerlendirme
An evaluation of legislation and training regarding the sustainability-oriented transformation of the auditing profession in Turkey
  1. Tez No: 1005984
  2. Yazar: BERNA ŞİRVAN BAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de denetim mesleğinin sürdürülebilirlik odaklı dönüşümünü mevzuat ve eğitim boyutlarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, KGK, SPK ve ÇŞİD tarafından yürürlüğe konulan düzenlemelerin, denetim mesleği üzerindeki etkilerini analiz etmek ve bu düzenlemelerin mesleki uygulamalara nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Bulgular, Türkiye'de sürdürülebilirlik raporlaması ve denetimi alanında güçlü bir yasal çerçevenin oluştuğunu, ancak uygulama sürecinde eğitim, koordinasyon ve metodolojik altyapı açısından gelişime açık alanların bulunduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonucunda, sürdürülebilirlik ilkelerinin yalnızca mevzuat düzeyinde değil, mesleki eğitim, denetim standartları ve kurumsal yönetişim süreçlerinde de bütüncül biçimde ele alınması gerektiği vurgulanmıştır. Çalışmanın önemi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma sürecinde denetim mesleğinin stratejik rolünü ortaya koyarak, Türkiye'nin uluslararası standartlarla uyumuna katkı sağlamasında yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the sustainability-oriented transformation of the auditing profession in Türkiye from the perspectives of legislation and education. The main purpose of the research is to analyze the impact of the regulations introduced by KGK, SPK, and ÇŞİD on the auditing profession and to reveal how these regulations are reflected in professional practices. The findings indicate that a strong legal framework has been established for sustainability reporting and auditing in Türkiye; however, there are still areas for improvement in terms of education, coordination, and methodological infrastructure during implementation. The study concludes that sustainability principles should be addressed holistically — not only at the legislative level but also within professional education, auditing standards, and corporate governance processes. The significance of this research lies in highlighting the strategic role of the auditing profession in achieving sustainable development goals and contributing to Türkiye's alignment with international standards.