Genel anestezi idamesinde kullanılan desfluranın global dna metilasyonu üzerindeki etkisi
The effect of desflurane used in the maintenance of general anesthesia on global dna methylation
- Tez No: 1006010
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİYE UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı anestezi idamesinde kullanılan desfluranın, Deoksiribo Nükleik Asit (DNA) üzerinde oluşturduğu moleküler etkinin global DNA metilasyon düzeyi ölçülerek gösterilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya lomber disk hernisi ve spinal stenoz ameliyatı yapılacak 18-60 yaş arası, ASA I-II, 40 hasta dahil edildi. İndüksiyon öncesinde tüm hastalardan etilen diamin tetraasetik asit içeren (EDTA) tüpe 2 ml venöz kan alındı ve 15 ml/kg/saat serum fizyolojik infüzyonuna başlandı. EDTA'lı tüpe alınan kanlar -20̊C de derin dondurucuda muhafaza edildi. Tüm hastalara intravenöz propofol, lidokain, fentanil ve roküronyum bromür ile indüksiyon yapılarak anestezi idamesi %40 O₂ ve %60 hava içerisinde minimum alveolar konsatrasyon (MAK) %6 desfluran ile sağlandı. Analjezik amaçlı hastalara intraoperatif iv remifentanil infüzyonu yapıldı. İndüksiyondan 120 dk sonra hastalardan ikinci defa 2 ml venöz kan alınıp EDTA'lı tüpe konuldu ve -20̊ °C derece buzdolabı içerisinde muhafaza edildi.Elde edilen kan örneklerinden DNA izolasyon kiti yardımı ile DNA eldesi sağlanarak, ELISA yöntemi ile global DNA metilasyonu analizi yapıldı. Desfluran kullanılan hastaların preoperatif ve postoperatif global DNA metilasyon değerlerini karşılaştırmak için Matched-Pairs t-test kullanıldı. Bulgular: Çalışmada ortalama yaşları 51 ve ortalama vücut kitle indeks (VKİ)'leri 30.74 olan 38 hastanın verileri kullanıldı. Postoperatif ile preoperatif arasındaki metilasyon değerlerinin farkı istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.002, Matched-Pairs t-test). Yaşla birlikte postoperatif global DNA metilasyon artış miktarında korelasyon saptanmadı. İntraoperatif kullanılan remifentanil ve rokuronyum bromür dozu ile global DNA metilasyonu arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda 2 saat süreyle desfluran inhalasyonu sonrası hastalarda global DNA metilasyonu düzeyinde anlamlı artış olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to assess the molecular effect of desflurane on deoxyribo nucleic acid (DNA) by measuring the level of global DNA methylation. Materials and Methods: The study included forty patients aged 18-64 years, ASA I-II, and scheduled for lumbar disc herniation or spinal stenosis surgeries. Two ml of venous blood sample was taken from all patients into the tubes with ethylene diamine tetraacetic acid (EDTA) before the induction of anesthesia, and 15 ml/kg-1 h-1 isotonic saline infusion was started. The blood samples taken into the EDTA tubes were preserved at the -20 C° in the deep freezer. The anesthesia was inducted with intravenous (i.v) propofol, lidocaine, fentanyl and rocuronium bromide and the maintenance was provided by desflurane with 6% MAC in 40% O2 and 60% air mixture. Intravenous remifentanil infusion was applied to the patients for intraoperative analgesia. For the second time, 2 ml of venous blood sample was taken from all patients into the EDTA tubes 120 minutes after the induction of anesthesia and preserved at the -20 C° in the deep freezer. DNA was derived from the blood samples by using DNA isolation kits, and the analysis of Global DNA methylation was performed with ELISA method. Matched-Pairs t-test was used to compare the levels of preoperative and postoperative global DNA methylation in the patients who received desflurane. Results: The data of 38 patients whose mean age was 51 years and mean BMI was 30.74 kg/m2 was used in the study. The methylation difference between the preoperative and postoperative periods was found statistically significant (p=0.002, Matched-Pairs t-test). No correlation was detected between age and increasing level of global DNA methylation. Similarly, no significant relation was detected between intraoperative remifentanil and rocuronium bromide consumption and global DNA methylation. Conclusion: A significant increase in the global DNA methylation was detected following 2 hours desflurane inhalation in our study.