Investigation of the effect of different calcites on solvent based coating
Farklı kalsitlerin solvent bazlı boya üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 1006011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY GİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kalsit (kalsiyum karbonat, CaCO3) çok sayıda uygulamada kullanılmakta olup, çeşitli avantajları nedeniyle boya üretimi için birincil hammaddelerden biri olarak da tercih edilmektedir. Boya üretim süreçlerinde, kalsitin morfolojik ve kimyasal yapısının, boyanın istenen ezme inceliğine ulaşılmasında etkisi bulunmaktadır. Kalsitin boya içerisindeki dispersiyonu, kalsitin morfolojisi, yapı ve parçacık boyutu dahil olmak üzere birçok özellik, boya davranışına etki etmesi beklenmektedir. Bu çalışmada farklı morfolojilere sahip kalsitlerin solvent bazlı astar boyanın performansına etkisi araştırılmıştır. Laboratuvar bazlı boya üretim sürecinde, üç farklı kaynaktan ve altı farklı kalsit tipinden dokuz farklı kalsit numunesi kullanıldı. Farklı özelliklere sahip kalsitler öncelikle kimyasal bileşimleri ve kristal yapıları açısından XRD kullanılarak incelenmiş ve morfolojik özellikleri SEM ve BET analizleri ile açığa çıkarılmıştır ve boyut dağılım değerleri belirlenmiştir. Farklı kimyasal ve morfolojik özelliklere sahip kalsitler, solvent bazlı astar boya formülasyonlarına dahil edilmiştir. Ayrıca, ıslatıcı ajanların tipi ve miktarının boya performansına olan etkisini incelemek için de ayrı bir çalışma yürütülmüştür. Farklı morfolojilere sahip kalsitlerle hazırlanan boya numuneleri üzerinde bir deney yürütülmüştür. Deneysel parametreler olarak yoğunluk, öğütme inceliği, viskozite, sertlik, parlaklık, püskürtme yöntemi ile yüzey uygulaması, cam yüzeylere aplikatör uygulaması ve stabilite kontrolü seçilerek sistematik bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Calcite (calcium carbonate, CaCO3) is used in numerous applications and is preferred as a primary raw material for paint production due to its various advantages. In paint production processes, the morphological and chemical structure of calcite affects the achievement of the desired fineness of the paint. Many properties, including the dispersion of calcite in the paint, its morphology, structure, and particle size, are expected to influence paint behavior. This study investigated the effect of calcites with different morphologies on the performance of solvent-based primer paint. Nine different calcite samples from three different sources and six different calcite types were used in a laboratory-based paint production process. Calcites with different properties were first examined in terms of their chemical composition and crystal structure using XRD, and their morphological properties were revealed by SEM and BET analyses, and their size distribution values were determined. Calcites with different chemical and morphological properties were incorporated into solvent-based primer paint formulations. Additionally, a separate study was conducted to investigate the effect of the type and amount of wetting agents on paint performance. An experiment was conducted on paint samples prepared with calcites of different morphologies. A systematic study was carried out using density, grinding fineness, viscosity, hardness, gloss, surface application by spray method, applicator application to glass surfaces, and stability control as experimental parameters.