Diş eti çıkış profili oluşturulan implant üstü kron restorasyonları ile simetrik doğal dişin diş eti konturlarının estetik entegrasyon alanı konsepti kullanılarak dijital ölçü yöntemi ile3 boyutlu karşılaştırılması
3d comparison of gingival contours of implant crown prostheses with emergence profile and gingival contours of symmetrical natural teeth using the aesthetic integration area (EIA) concept with digital impression method
- Tez No: 1006021
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AYNA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ: Cerrahi implant operasyonları klinik olarak başarısını ispatladıktan sonra diş eksikliğinde en fazla tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur. İmplant uygulamalarına karşı artan yoğun ilgi ve gelişen teknoloji hastaların ideal bir fonksiyon beklentisinin yanında estetik beklentilerinin de giderek artmasına sebep olmaktadır. Özellikle maksillada estetik bölgedeki diş eksikliklerinin implant destekli protetik tedavisi diş hekimleri için ayrıca özen gösterilmesi gereken olguların başında gelmektedir. Üst çene estetik bölge implant destekli restorasyonlarda doğala yakın estetik sonuçların elde edilmesi ve peri-implant doku sağlığının korunması için uygun restoratif çıkış profili tasarımı başlıca hedeflerdendir. Doğal dişlerde görülen çıkış profilinin nihai restorasyonlarda da oluşturulabilmesi için dişeti şekillendirmesi yapılan geçici restorasyonların kulanımı ve oluşturulan çıkış profilinin ölçülere doğru aktarılması gerekmektedir. AMAÇ: Günümüzde tek diş eksikliğinde implant üstü sabit protez tedavileri oldukça sık kullanılan tedavi yöntemleri haline gelmiştir. İmplant üstü sabit protezlerde temel amaç eksik dişin fonksiyon ve estetik olarak yerine koyulmasıdır.Bunların yanısıra yumuşak dokuların da uyumlu olması implant üstü sabit protezler için şarttır. Çalışmamızın amacı implant üstü kron protezlerinde estetik entegrasyonunu ve simetrik doğal dişin diş eti konturuna en uygun çıkış profilini elde etmek adına estetik entegrasyon alanı (EEA) konseptinin uygunlunluğunun uygulanabilirliğini belirlemektir. MATERYAL VE METOD: Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine üst çene tek diş eksikliği ile başvurmuş ve implant cerrahileri yapılarak iyileşme süreleri tamamlanmış hastalardan çalışmaya dahil olduklarına dair onam formları alınacaktır. Daha sonra peek abutment üzerine inkremental tabakalama yöntemi ile kompozit rezin eklenerek dinamik bası tekniği ile yumuşak doku şekillendirilmesi yapılacak ve uygun bekleme süresi sonucunda ağız içi tarayıcı ile şekillendirilmiş yumuşak dokunun görüntüsü elde edilip STL formatında kaydedilecektir. İlgili tekniklerin prosedürlerine göre elde edilen provalar tamamlanıp restorasyonlar hastalara teslim edilecektir.Uygun bekleme süreci sonrasında yumuşak dokuların son şeklini almasının ardından ağız içi ikinci tarama ölçüsü alınacaktır.Elde edilen son tarama verisinde implantüstü kron protezi konturu AutoCAD programı ile 3 boyutlu olarak estetik entegrasyon alanı (EEA) konseptinde yer alan rehber çizgiler ile simetrik doğal dişin konturu ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Surgical implant operations have become the most preferred treatment method for missing teeth after proving their success clinically. Increasing interest in implant applications and developing technology lead to an increase in aesthetic expectations as well as an ideal function expectation of patients. Implant-supported prosthetic treatment of tooth deficiencies in the aesthetic region, especially in the maxilla, is one of the most important cases for dentists. One of the main goals is the design of the emergence profile in order to obtain aesthetic results close to nature in implant-supported restorations in the maxillary esthetic zone and to preserve peri-implant tissue health. In order to create the emergence profile seen in natural teeth in final restorations, the use of gingival-shaped temporary restorations and the created emergence profile must be transferred to the measurements correctly. AIM: In the current approach, implant-supported fixed prosthesıs treatments have become quite common treatment methods in the absence of a single tooth. The main purpose implant-supported fixed prosthesis is to replace the missing tooth functionally and aesthetically. In addition, the compatibility of soft tissues is essential for implant-supported fixed prosthesis. The aim of our study is to determine the applicability of the aesthetic integration area (EIA) concept in order to achieve the aesthetic integration of the implant crown prosthesis and the most suitable emergence profile of the symmetrical natural tooth to the gingival contour. MATERIAL AND METHOD: Patients who applied to Dicle University Faculty of Dentistry with a single maxillary tooth deficiency and whose healing period was completed by performing implant surgeries will sign treatment consent forms indicating that they are included in the study.Then, resin composite will be added on the peek abutment with incremental layering method and soft tissue emergence profile will be done with dynamic compression technique. As a result of the appropriate waiting time, the soft tissue emergence profile will be scanned with an intraoral scanner and saved impression in STL format.The rehearsals obtained according to the procedures of the relevant techniques will be completed and the restorations will be delivered to the patients.After the appropriate waiting period,the soft tissues take their final shape, the second digital impression taken.In the final scan data obtained, the contour of the implant crown prosthesis will be compared with the contour of the symmetrical natural tooth with the guide lines in the aesthetic integration area (EIA) concept in 3D with the AutoCAD program.