Kripto para ve blok zincir teknolojisinin Türkiye ekonomisine etkileri: Finansal piyasalar ve makro ekonomik değişkenler üzerine bir analiz
The effects of cryptocurrency and blockchain technology on theTurkish economy: An analysis of financial markets and macroeconomic variables
  1. Tez No: 1006039
  2. Yazar: KÜBRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KAĞAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
2017'den sonra kripto para piyasalarında gerçekleştirilen fiyat değişiklikleri ve sunduğu avantajlar yatırımcıların ve kullanıcıların bu piyasalara yönelmesine neden olmuştur. Finansal piyasalarda kullanılmaya başlanması ile birlikte çeşitli kripto paralar ile piyasalarda işlem gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Kripto paraların merkezi bir yapıya sahip olmamaları ve meydana gelen fiyat oynakları ise ayrıca önem arz eden özelliklerindendir. Meydana gelen fiyat oynaklıkları ise volatilite yapısının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu yüzden kripto paraların volatilite yapısının Türkiye'de döviz kuru üzerindeki etkisi incelenmiştir.Bu nedenle de tezin 1.bölümde kripto paraların kavramsal çerçevesine 2.bölümünde kripto paraların ekonomik, finansal ve sistemsel yansımalarına ve bu bilgilerden yola çıkarak 3.bölümde kripto piyasalarındaki volatilitenin Türkiye'deki döviz kuru oynaklığı üzerindeki etkisi'ne yer verilmiştir.Çalışmada kullanılan değişkenler: VOL-BTC [Bitcoin günlük getirilerinin mutlak değeri (kripto para volatilitesi)], VOL_USDTRY USD/TRY [döviz kuru günlük getirilerinin mutlak değeri (kur volatilitesi)], VIX [CBOE Volatilite Endeksi (küresel risk algısı göstergesi)], DXY [ABD Dolar Endeksi (doların altı ana para birimine karşı değeri)]'ne yer verilmiştir.Kripto para volatilitesi ile döviz kuru volatilitesi arasındaki ilişki, 2018-2024 dönemine ait günlük veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada mutlak getiri yaklaşımı ile volatilite ölçümleri yapılmış, ADF birim kök testleri ile serilerin durağanlık özellikleri incelenmiş ve Toda-Yamamoto yaklaşımı ile nedensellik ilişkileri test edilmiştir. Analiz sonucunda , kripto para piyasalarının Türkiye'deki döviz kuru istikrarı açısından doğrudan ve bağımsız bir tehdit oluşturmadığı, ancak küresel risk kanalları aracılığıyla dolaylı etkileşimler barındırdığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Price fluctuations and advantages in cryptocurrency markets since 2017 have led investors and users to turn to these markets. With their introduction into financial markets, various cryptocurrencies have become available for trading. The lack of a centralized structure and the resulting price fluctuations are also significant characteristics of cryptocurrencies. These price fluctuations have led to the emergence of volatility. Therefore, the impact of cryptocurrency volatility on the exchange rate in Turkey has been examined. Consequently, Chapter 1 of this thesis addresses the conceptual framework of cryptocurrencies, Chapter 2 examines their economic, financial, and systemic implications, and Chapter 3 analyzes the impact of cryptocurrency volatility on exchange rate volatility in Turkey. The variables used in this study are: VOL-BTC (absolute value of Bitcoin's daily returns (cryptocurrency volatility)), VOL_USDTRY (absolute value of USD/TRY exchange rate's daily returns (exchange rate volatility)), VIX (CBOE Volatility Index (indicator of global risk perception), DXY (US Dollar Index (value of the dollar against six major currencies)). The relationship between cryptocurrency volatility and exchange rate volatility was analyzed using daily data from 2018-2024. In this study, volatility measurements were made using the absolute return approach, the stationarity properties of the series were examined with ADF unit root tests, and causality relationships were tested with the Toda-Yamamoto approach. As a result of the analysis, it is concluded that cryptocurrency markets do not pose a direct and independent threat to exchange rate stability in Türkiye, but they have indirect interactions through global risk channels.