Deney tasarımları ve istatistiksel veri analizleri
Design of experiments and statistical data analysis
  1. Tez No: 100606
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUFAN V. KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
DENEY TASARIMLARI VE İSTATİSTİKSEL VERİ ANALİZLERİ ÖZET Deney, bir proses veya sistemin girdi değişkenlerinde yapılan anlamlı değişikliklerin, çıktı üzerinde oluşturduğu değişim şeklini ve nedenini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen smama veya sınama gruplarıdır. Deney tasarım ve analizleri özellikle yeni ürün tasarımı, üretim proseslerinin geliştirilmesi ve süreç iyileştirilmesi gibi mühendislik alanlarında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, doğru ve objektif sonuçlara varabilmek amacıyla, deneylerin planlanması, yürütülmesi ve elde edilen verilerin analizi ile ilgilidir. Bu çalışmada, deney tasarımı ve analizi ile ilgili genel planlama ve yürütme yaklaşımları belirtildikten sonra, sık kullanılan deney tasarımı varyanslarmdan 2k faktöryel tasarımlar üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu tasarım türünün de özel durumları incelendikten sonra, tekrarlı 23 faktöryel tasarım için ve çeyrek kesirli 26 faktöryel tasarım için birer uygulama yapılmıştır. Her iki model genel olarak problemin tanımlanması, çıktı üzerinde etkili olabilecek faktörlerin belirlenmesi, başlangıç modelinin oluşturulması, faktör etkilerinin ve şiddetlerinin hesaplanması, istatistiksel testlerin yürütülmesi, modelin arındırılması, model uygunluğunun test edilmesi ve sonuçların yorumlanmasını kapsar. Her iki uygulamada da amaç, seçilen çıktı değerlerinin optimum seviyeye getirilmesi için kontrol edilebilir faktörlerin hangi seviyelerde tutulacağının belirlenmesidir. İstatistiksel veri analizi, özel bir istatistik programı olan SPSS üzerinde yürütülmüştür. xıı
Özet (Çeviri)
DESIGN OF EXPERIMENTS AND STATISTICAL DATA ANALYSIS SUMMARY An experiment is a test or series of tests in which purposeful changes are made to the input variables of a process or system so that the reasons for changes in the output response are observed and identified. In engineering, experimentation plays an important role in new product design, manufacturing process development, and process improvement. This study is about planning and conducting experiments and about analyzing the resulting data so that the valid and objective conclusions are obtained. In this study, general approaches about planning and conducting the experiment is explained in the first place. Then 2 factorial design, which is widely used in experiments involving several factors, is covered. The most special cases for this design has been investigated and two applications have been included for replicated 23 design and one-quarter fractional 26 design. Both applications include statement of the problem, investigation of the factors that may have effects on the response variable, forming an initial model, estimating of factor effects and magnitudes, performing statistical testing, refining the model, checking adequacy of the model and interpreting the results. The purpose of these applications is to choose the factor level combinations that gives the best possible output value. Statistical data analysis is performed on a special statistics software; SPSS. xni