Ordinary lives, inevitable decline: The representation of old age and the elderly in realist fiction
Sıradan hayatlar, kaçınılmaz çöküş: Realist kurmacada yaşlılık ve yaşlı bireylerin temsili
  1. Tez No: 1006070
  2. Yazar: BÜKRE TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez Charles Dickens'ın The Old Curiosity Shop, Honoré de Balzac'ın Father Goriot ve Halit Ziya Uşaklıgil'in Aşk-ı Memnu adlı realist romanlarında yaşlılık ve yaşlı karakterlerin temsiliyetini incelemektedir. Eserlerde yaşlılık, bilgelik ya da tamamlanmışlık evresi olarak değil; fiziksel çöküş, psikolojik hassaslık ve bağımsızlığın kaybı ile karakterize edilen karamsar bir dönem olarak sunulmaktadır. Bu çalışmada temel kuramsal çerçevesini natüralist eleştiriden alarak yaşlılığın biyoloji, kalıtım ve çevre gibi belirleyici etkenler tarafından şekillendirildiğini savunmaktadır. Yaşlı karakterler bedenleri, duyguları ve toplumsal roller üzerindeki denetimlerini giderek kaybetmektedir. Bunun yanı sıra bu tez yaşlanmanın toplumsal boyutunu da vurgulayarak ekonomik koşulların, aile ilişkilerinin ve toplumsal cinsiyet normlarının yaşlı bireylerin toplumdan uzaklaşmasının nasıl derinleştiğini ortaya koymaktadır. Yoksulluk, duygusal ihmal ve kuşaklar arası çatışma yaşlılığın yaşamın doğal bir evresi olmaktan çıkararak toplumsal dışlanma durumuna dönüştürmektedir. Ayrıca bu çalışma, Erich Auerbach'ın“başlangıç noktası”(Alm. Ansatzpunkt) kavramından yararlanarak sıradan, gündelik sahnelerin daha geniş toplumsal gerçeklikleri nasıl açığa çıkardığını göstermektedir. Hastalık, ekonomik güvencesizlik ve aile içi gerilim gibi gündelik ayrıntılar yardımıyla seçilen romanlar, yaşlanmayı hem biyolojik hem de toplumsal olarak inşa edilen bir deneyim olarak temsil etmektedir. Bu üç romanın karşılaştırmalı analize sonucunda bu tez realist kurmacanın yaşlılığa büyük oranda kötümser bir bakış sunduğunu ve bu yaklaşımın yaşlılığı bilgelik ve erdemle ilişkilendiren Platoncu anlayıştan ziyade, Aristoteles'in yaşlanmayı kayıp ve çöküşle tanımlayan görüşüyle daha fazla örtüştüğü sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how old age and elderly characters are represented in three realist novels: Charles Dickens's The Old Curiosity Shop, Honoré de Balzac's Father Goriot, and Halit Ziya Uşaklıgil's Aşk-ı Memnu. In these selected novels, aging is not presented as a stage of wisdom or fulfilment but as a period linked with physical decline, psychological vulnerability, and dependence. Within a naturalistic framework, the study argues that old age is shaped by deterministic forces such as biology, heredity, and environment. Elderly characters increasingly lose control over their bodies, emotions, and social roles. At the same time, the thesis focuses on the social dimension of aging by showing how economic conditions, family relations, and gender norms extend the marginalisation of the elderly. Emotional neglect, poverty, and generational conflicts turn aging into social marginalisation rather than a natural stage of life. The study also applies Erich Auerbach's concept of the“point of departure”to show how ordinary domestic scenes present broader social realities. Through everyday details like family tension, financial instability, and illnesses, the novels portray aging as both a biological process and a social experience. By comparing these three novels, the thesis achieves that realist fiction presents a widely pessimistic view of old age, that aligns more closely with Aristotle's view of decline rather than with Plato's idealized notion of aging.