Karayolu ile eşya taşımalarında gönderenin kusursuz sorumluluğu
Sender's strict liability in road transportation of goods
- Tez No: 1006087
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Gönderen ve taşıyıcı taşıma sözleşmesinin taraflarını teşkil etmektedir. Mülga 6762 sayılı Kanunla kıyaslandığında 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile göndereni ilgilendiren pek çok yeni düzenleme getirilmiştir. Bu yeni düzenlemelerin en önemlilerinden biri, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 864. maddesinde“özel durumlarda gönderenin kusursuz sorumluluğu”kenar başlığı ile iç hukukumuza kazandırılan kusursuz sorumluluk halleridir. Böylece, karayolu ile eşya taşımaları esnasında oluşan zararlardan hangi hallerde gönderenin kusuru bulunmasa bile taşıyıcıya karşı sorumlu olacağı tahdidi olarak belirlenmiştir. Gönderen;“yetersiz ambalajlamadan ve işaretlemeden”,“taşıma senedine yazılan bilgilerdeki gerçeğe aykırılıklar ile yanlışlık ve eksikliklerden”,“tehlikeli malın bu niteliği hakkında bildirimde bulunmamaktan”ve“860 ıncı maddenin birinci fıkrasında belirtilen belge ve bilgilerdeki eksikliklerden, gerçeğe aykırılıklardan, belge ve bilgilerin yokluğundan”doğan, taşıyıcının zararları ile giderlerini tazmin etmekle yükümlüdür. Gönderenin kusursuz sorumluluğunda sınırlı sorumluluk prensibi benimsenerek bu sorumluluğa üst sınır getirilmiştir. Kanun maddesinin 4. fıkrasında gönderenin tüketici olması halinde sadece kusuru bulunuyorsa zarar ve giderlerden sorumlu olabileceği, kusursuz sorumlu tutulamayacağı belirtilmiştir. Çalışmamızda gönderenin sadece kusursuz sorumluluğu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The consignor and the carrier are the parties to the contract of carriage. Compared to the abrogated Law No. 6762, the Turkish Commercial Code No. 6102 introduces many new regulations concerning the consignor. One of the most important of these new regulations is the cases of strict liability introduced to our domestic law under Article 864 of the Turkish Commercial Code No. 6102 with the subtitle 'strict liability of the consignor in special cases'. Thus, the conditions under which the consignor shall be liable to the carrier for the damages incurred during the carriage of goods by road, even if the consignor is not at fault, have been determined in a limited manner. The consignor is liable to indemnify the carrier's damages and expenses arising from 'inadequate packaging and marking', 'inaccuracies and omissions in the information written in the bill of carriage', 'failure to notify about this nature of the dangerous goods' and 'deficiencies, inaccuracies and omissions in the documents and information specified in the first paragraph of Article 860'. By adopting the principle of limited liability in the shipper's strict liability, an upper limit has been set for this liability. In paragraph 4 of the Article 4 of the Law, it is stated that if the consignor is a consumer, he/she may be liable for damages and expenses only if he/she has a fault, and he/she cannot be held strictly liable. In our study, only the perfect liability of the sender is discussed.