Yüklenici inşaat işletmelerinde bina inşaatlarına ilişkin olası riskler için çözüm stratejilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 100609
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELÇİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Gelişimi insanlık tarihi kadar eskilere uzanan inşaat işleri, dünyada olduğu gibi, ülkemizde de temel bir sektör dalını oluşturmaktadır. Ülkemiz ekonomisinin itici güçlerinden birini oluşturan bu sektörün uluslararası boyut kazanarak, bir taraftan yeni iş olanakları açması, diğer taraftan da ülkemize büyük tutarlarda döviz kazandırması sektörün önemini daha da arttırmaktadır. Bilindiği gibi inşaat projelerinin yapım süresinin uzun olması, bundan dolayı iklim koşullarından etkilenebilmesi, üretimin sabit bir yerde yapılmasının mümkün olamamasına bağlı olarak sabit işgücü, malzeme, araç-makine ihtiyacının hiçbir zaman belirlenememesi, gerçekleştirilen projelerin birbirinden farklı olması, bir projenin ikinci kez tekrarının mümkün olamaması gibi nedenler, inşaat sektöründe hizmet veren işletmelerin, diğer iş kollarındaki işletmelere kıyasla, farklı sorunları olduğunu göstermektedir. İnşaat sektörü, çok sayıda bireyi ve işletmeyi kapsayan bir sektördür. İnşaat sektörüne girdi temin eden pek çok işletme mevcuttur. Birbirinden farklı, kültürel ve sosyal yapıda, farklı amaçlarda çok sayıda birey ve işletmenin varlığı ve yapım işinin içerdiği iş kalemlerinin çokluğu, inşaat sektörünün karmaşık yapıda ve ihtilafa müsait bir sektör olduğunu göstermektedir. inşaat sektörü yüksek kann elde edilebildiği; buna karşın aynı oranda yüksek risklerin söz konusu olduğu bir alandır. İnşaat projeleri, fizibilite çalışmalarının ve tasarımın gerçekleştirildiği soyut aşamadan uygulamanın tamamlandığı somut aşamaya kadar pek çok belirsizlik ve risk içermektedir. Projelerde, başlangıçta hedeflenenler ile uygulama sırasında gerçekleşenler arasında çoğu zaman büyük farklılıklar söz konusu olmaktadır. Ortaya çıkan bu farklılıklar inşaat işletmeleri için önemli kayıplara sebep olabilmektedir. Bu nedenle, inşaat sektörü, belki de risk yönetimi uygulamalarının en gerekli olduğu sektörlerden biridir. Belirsizliklerin çok fazla olduğu inşaat sektöründe, projelerin kaça mal olacağını gerçekçi olarak tahmin etmek, işletme için karlı olup olmayacağını önceden kestirmek sermaye şirketi olmayan, işverenin parası ile iş yapmaya çalışan, varlıklarını, ancak, proje gerçekleştirdikleri sürece devam ettirebilen yüklenici inşaat işletmeleri için özellikle önemlidir. Yüklenici inşaat işletmelerinde, risk yönetim uygulamalarının etkinliği, risk yönetim sisteminin sağladığı düşünce disiplinine yapı üretim süreci boyunca, kararlı ve istikrarlı bir biçimde bağlı kalınması ile sağlanmaktadır. Yapı üretim sürecinin, özellikle, kritik kararların alındığı, aşamalannda, risk yönetimi uygulamalarının sonuçlarının, alınacak bu kararlara yansıtılması, yüklenici inşaat işletmelerinin, bu işten bekledikleri kan elde etmelerini sağlayacaktır. Bu anlamda, yüklenici inşaat işletmelerinin, risk yönetim uygulamalarını kullanmalarının en gerekli olduğu aşama, sözleşme koşullarının düzenlenmesi aşamasıdır. Bu aşamada, yüklenici inşaat işletmelerinin girecekleri hukuksal ilişkinin yapısını çok iyi irdelemeleri, bu yapının kendileri için uygunluğunu sınamaları ve saptadıkları riskleri uygun sözleşme koşullan ile transfer etme stratejisini geliştirmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, bu viiiaşamada verilecek kararların, projenin önceden saptanan, maliyet, kalite ve süre hedeflerine ulaşılmasındaki önemi çok büyüktür. Bu çalışmanın amacı, ülkemiz inşaat sektöründe, yüklenici inşaat işletmeleri için, yaygın olarak kullanılmayan“risk yönetimi”kavramının önemini vurgulamak, yüklenici inşaat işletmelerinin, bina inşaatlarına ilişkin karşılaşabilecekleri olası riskleri, önceden tespit ederek önlem alma yoluna gitmelerinin, hedefledikleri kara ulaşmada en önemli adımlardan biri olduğunu belirtmek, sözleşme koşullarının düzenlenmesi aşamasının, karşılaşılabilecek risklerin saptandığı ve çözüm stratejilerinin geliştirildiği önemli bir aşama olduğunu vurgulamak ve yüklenici inşaat işletmelerinde bina inşaatlarına ilişkin olası risklere yönelik çözüm stratejilerinin neler olabileceğini tartışmaktır. ix
Özet (Çeviri)
SUMMARY Construction field, whose development is as old as history of humanity is one of the fundamental sectors both in Turkey and in the world. The construction sector which is one of the foremost powers of Turkish economy gained more importance as it brought new work opportunities and foreign currency to the country by taking part in international construction business. Construction projects have to face weather changes because of long construction periods and since they are custom-made and location-specific, the quantity of necessary resources vary in each project. These are some of the unique challenges of construction industry. When compared to the firms in other sectors, the firms of construction sector have different problems. Construction sector embodies many individuals and firms. There are many different firms (design firms, construction firms, construction project management firms, etc. ) involved in construction sector. This differing cultural and social structures accompanied by differing targets form the basis of conflicts. Construction sector is an area where high profits are gained by facing high risks. Construction projects deal with uncertainties and risks starting from feasibility and design efforts till the termination of the construction. In projects, usually there are big differences between the planned and the realized which often cause important losses. Construction sector can be considered as the sector that most requires the implementation of risk management when above mentioned characteristics ( varying disciplines, changing weather conditions, uncertainties in economy and politics, obligations of different bidding systems) are taken into account. In the construction sector with many uncertainties, making realistic cost estimations has vital importance for the contracting firms which are operating with the money provided by the owner. The risks caused by the uncertainties of the market are very important for the contracting firms operating with limited working capital. In contracting firms, the effectiveness of risk management can be achieved by following this discipline decidedly and consistently throughout the construction process. During the stages of construction process when critical decisions are made, the reflection of risk management implementation results on critical decisions will enable the contracting construction firms make the expected profit. The risks that the contracting construction firms have to face during the construction process are mostly controlled during the contracting stage, the contracting construction firm must evaluate the characteristics of contracting types, the requests of the owner, his persistence on these requests and the complexity of the project. After this evaluation, the contracting construction firm developing strategies against risks, transfers risks by negotiating on the contract terms and conditions. The decisions made at this stage have serious influence on achieving the predetermined cost, quality and duration targets.The aim of this thesis is to emphasize the importance of risk management among the contracting construction firms in Turkish construction sector, to indicate importance of risk identification and response planning during contracting stage for reaching profit targets, to determine possible risks that contracting construction firms might face during building construction process and to discuss strategies against these risks. XI