Bilgi yönetimi ve şirket bilgi yöneticisinin organizasyondaki yeri
Knowledge MNGT & Chieg knowledge officer in organisetiond hierarchy
  1. Tez No: 100608
  2. Yazar: TOLGA MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİNÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tezimde stratejik rekabetçi avantaj kazanmada önemli bir rolü olan“Bilgi Yönetimi”sistematik ve uygulamaları ile organizasyonlarda bu fonksiyonu yürütmekle görevlendirilecek olan“Şirket Bilgi Yöneticileri”nin organizasyonel hiyerarşide hangi pozisyonda lokalize olabileceğine dair yaptığım araştırmalar ışığında reel bir şirket için“Bilgi Yönetimi Uygulamalarını destekleyici organizasyon modeli ortaya koydum. Tezimin ikinci bölümünde ”bilgi“ kavramının tarihsel gelişimi, ekonomi ve yönetim teorilerindeki yerine kısaca değindikten sonra, bilgiye dayalı organizasyonlar ve organizasyonel bilgi pazarları konularını işledim. Üçüncü bölümün odağını ”bilgi“ kavramının içeriği oluşturdu. Günümüzde bilginin tarifi çok farklı şekillerde yapılmaktadır. Bu bölümde tariflerin ortak noktalarına değindikten sonra örtülü bilgi ve açık bilgi kavramlarına açıklık getirdim. Bu iki tip bilgi arası etkileşimler bilgi yaratımını mümkün kılan döngüyü oluşturan 4 tip bilgi dönüşümünü( Sosyalizasyon - Dışsallaştırma - Kombinasyon - İçselleştirme) mümkün kılmaktadır. Dördüncü bölümde ”Bilgi Yönetimi“ ve alt sistemlerini inceledim. ”Bilgi Yönetimi“ organizasyon hedefleri doğrultusunda, enformasyon teknolojileri ve insan kaynaklarının kaldıraç etkisinden yararlanarak organizasyonun bilgi stokunun derinleşmesi ve genişlemesini amaçlayan stratejik bir yönetim süreci olarak tanımlanabilir. Beşinci bölümde dünya çapında yürütülmekte olan bilgi proje tiplerine değindim. Son bölümün ana konusu ”Şirket Bilgi Yöneticisi“nin organizasyonel rol ve sorumlukları, sahip olmaları gereken temel yeterlilikler ve organizasyonel hiyerarşideki yerleri olmuştur. Tezimin uygulama kısmında ise örnek bir organizasyonda ”Şirket Bilgi Yöneticisi" ve ilgili birimlere yönelik organizasyon yapısı modeli ortaya koydum.
Özet (Çeviri)
In my thesis, I focus on“Knowledge Management”systematic and applications which have a great impact on the organisation's management perspectives in gaining strategic competitive advantage. Beside this I tried to find the right managerial level in organisational hierarchy for“Chief Knowledge Officer”, who is responsible for“Knowledge Management”initiatives in organisations and proposed an organisation model supporting“Knowledge Management Initiatives”for a real firm. In the second chapter I focus on historical perspectives of the concept“knowledge”, its importance in economics and management theories, the evolution of knowledge- based organisations and knowledge markets in organisations. In the third chapter my major concern is the content of“knowledge”. There are various different definitions of the concept“knowledge”. First, I studied the common properties of“knowledge”and shed light on the 2 distinct types of“knowledge”, named as tacit and explicit knowledge in literature. The interaction between these 2 types of knowledge constitute the four modes of knowledge conversion (Socialisation - Externalisation - Combination - Internalisation) leading to the creation of new knowledge in organisations. In chapter 4,“Knowledge Management”and its subsystems are detailed. I define“Knowledge Management”as a strategic process which aims to deepen and enlarge organisational knowledge stock by benefiting from information technologies and human resources as a leverage. In chapter 5, 1 studied global“Knowledge Management Projects”. The major concern in chapter 6 is the“Chief Knowledge Officer”s organisational roles and responsibilities, required competencies and their locations in organisational hierarchies. At the end of my thesis I proposed a model organisational structure for the position of the“Chief Knowledge Officer”and its staff