Otomatik konteyner elleçleme işleminin simülasyonu: Bandırma limanı örneği
Simulation of automated container handling operations: The case of bandirma port
- Tez No: 1006107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER PENSE, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL KÖZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Denizcilik, Transportation, Marine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bandırma Limanı'nda geleneksel yatay taşıma araçlarının Otomatik Kaldırma Araçları (ALV) ile ikame edilmesinin operasyonel, enerji ve çevresel etkilerini incelemektir. Çalışma, 2021-2022 dönemi gerçek konteyner elleçleme verileri esas alınarak gerçekleştirilmiş; ayrık olay simülasyonu yöntemi FlexTerm yazılımı aracılığıyla uygulanmış ve farklı operasyon koşullarını temsil eden dokuz senaryo üzerinden sistem performansı değerlendirilmiştir. Simülasyon bulguları, ALV tabanlı yatay taşıma sisteminin Bandırma Limanı ölçeğinde uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Tek vinçli koşullarda tek bir ALV'nin yükleme ve karma operasyonların büyük bölümünü kesintisiz karşılayabildiği tespit edilmiştir. Referans senaryoda yükleme operasyonlarına ilişkin URALV değerleri %58,76-%79,04 aralığında seyretmekte olup sistemde belirgin bir kapasite rezervi bulunduğuna işaret etmektedir. Karma operasyonlarda ise Rıhtım 5 dışında kapasite rezervi korunmakta; tahliye senaryolarında bazı rıhtımlarda kapasite sınırının aşılması, yoğun dönemlerde ilave ALV ihtiyacını ortaya koymaktadır. Çift vinç konfigürasyonunda net operasyon süresi %19,25-%40,35 oranında kısalmış, vinç işleme oranları %94,35 düzeyine ulaşmıştır. Enerji ve emisyon analizleri, ALV sisteminin konvansiyonel sisteme kıyasla 2,71-3,08 kat daha düşük enerji tüketimi sağladığını ve operasyonel emisyon üretmediğini göstermiştir. Duyarlılık analizinde URALV üzerindeki en belirleyici parametrenin konteyner elleçleme süresi olduğu saptanmış; istif sahası optimizasyonunda ise 44,54° açılı yerleşim konfigürasyonunun 140 TEU kapasiteyle en yüksek saha verimliliğini sunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, ALV entegrasyonunun orta ölçekli konteyner terminallerinde operasyonel verimlilik, enerji tasarrufu ve çevresel sürdürülebilirlik açısından güçlü bir dönüşüm potansiyeli taşıdığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the operational, energy, and environmental impacts of replacing conventional horizontal transport vehicles with Automated Lifting Vehicles (ALVs) at Bandirma Port. The analysis is based on actual container handling data from the 2021-2022 period. A discrete event simulation approach was applied using FlexTerm software, and system performance was evaluated across nine scenarios representing varying operational conditions. Simulation findings demonstrate that the ALV-based horizontal transport system is viable at the scale of Bandirma Port. Under single-crane operating conditions, a single ALV was found capable of handling loading operations and the majority of simultaneous loading/discharge operations without disrupting operational continuity. In the reference scenario, URALV values for loading operations ranged from 58.76% to 79.04%, indicating a considerable capacity reserve within the system. In mixed operations, capacity reserves were maintained at most quays; however, the capacity threshold was exceeded at Quay 5. In discharge scenarios, capacity limits were surpassed at certain quays, highlighting the need for additional ALV units during peak periods. Under dual-crane configuration, net operation time decreased by 19.25-40.35%, with crane utilization rates reaching 94.35%. Energy and emissions analyses revealed that the ALV system consumes 2.71 3.08 times less energy than the conventional system and generates zero operational emissions. Sensitivity analysis identified container handling time as the most influential parameter on URALV, while a yard layout optimization showed that a 44.54° container placement angle achieves maximum capacity at 140 TEU. These findings confirm that ALV integration holds strong transformation potential for mid scale container terminals in terms of operational efficiency, energy savings, and environmental sustainability