Sürdürülebilirlik açısından konaklama sektöründe enerji verimliliği: Barut Otel örneği
Energy efficiency in the hospitality sector from a sustainability perspective: The case of Barut Hotel
- Tez No: 1006108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Turizm, Energy, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Enerji tüketiminin etkin bir şekilde yönetilebilmesi için tüketim verilerinin izlenmesi ve analiz edilmesi, enerji tasarrufu ve enerji verimliliği potansiyelinin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Konaklama sektöründe enerji tüketimi; konaklayan kişi sayısı, satılan oda sayısı ile soğutma gün sayısı (CDD) ve ısıtma gün sayısı (HDD) gibi operasyonel ve iklimsel değişkenlerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, konaklama sektöründe enerji tüketimini etkileyen söz konusu değişkenlerin toplam enerji tüketimi üzerindeki etkilerini istatistiksel olarak ortaya koymak ve enerji yönetimine yönelik karar süreçlerine katkı sağlamaktır. Bu kapsamda, Antalya ilinde faaliyet gösteren Barut Hotels grubuna ait sekiz otelin elektrik enerjisi, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), doğal gaz, LPG ve benzin türlerindeki enerji tüketim verileri analiz edilmiştir. Farklı enerji türlerine ait tüketim verileri, aynı birim üzerinden değerlendirme yapılabilmesi amacıyla kilovat-saat (kWh) cinsine dönüştürülmüştür. Çalışmada çoklu regresyon analizi yöntemi kullanılarak bağımsız değişkenlerin enerji tüketimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca otellerde kurulu olan enerji izleme sistemlerinden elde edilen veriler kullanılarak detaylı tüketim analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, enerji tüketimi üzerinde en etkili değişkenlerin belirlenmesini sağlamış ve oteller bazında enerji verimliliği potansiyelini ortaya koymuştur. Analiz sonuçlarına dayanarak enerji tasarrufu ve enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik uygulanabilir öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışma, konaklama sektöründe enerji tüketim verilerinin analitik yöntemlerle değerlendirilmesine yönelik literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Effective management of energy consumption requires systematic monitoring and analysis of consumption data in order to identify energy saving opportunities and energy efficiency potential. In the accommodation sector, energy consumption is significantly influenced by various operational and climatic factors such as the number of guests, the number of rooms sold, cooling degree days (CDD), and heating degree days (HDD). The aim of this study is to statistically determine the effects of these variables on total energy consumption in the accommodation sector and to contribute to energy management–related decision-making processes. Within this scope, energy consumption data of eight hotels belonging to the Barut Hotels group operating in Antalya were analyzed, including electricity, liquefied natural gas (LNG), natural gas, LPG, and gasoline. In order to ensure comparability, all energy consumption data were converted into kilowatt-hours (kWh). Multiple regression analysis was employed to examine the effects of the independent variables on energy consumption. In addition, detailed energy consumption analyses were conducted using data obtained from energy monitoring systems installed in the hotels. The findings of the study identified the most influential factors affecting energy consumption and revealed the energy efficiency potential on a hotel basis. Based on the analysis results, practical recommendations were developed to improve energy savings and energy efficiency. This study aims to contribute to the literature by providing an analytical evaluation of energy consumption data in the accommodation sector.