Maarif Modeli Matematik Öğretim Programının uygulama sürecindematematik öğretmenlerin deneyimleri ve sorunlara geliştirdikleri çözüm stratejileri
Mathematics teachers experiences in the implementation of the Maarif Model Mathematics Curriculum and strategies they developed for challenges
  1. Tez No: 1006116
  2. Yazar: İREM UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de öğretim programları, beceri temelli ve öğrenci merkezli yaklaşımlar doğrultusunda dönüşmektedir. 2024 yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) bu dönüşümün kapsamlı bir örneğini oluşturmaktadır. TYMM kapsamında yenilenen matematik öğretim programı, öğrenmeyi anlam üretme süreci olarak ele alan, disiplinler arası bütünlüğü güçlendirmeyi amaçlayan ve beceri–değer–eylem ekseninde yapılandırılan bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Bu araştırma, TYMM matematik öğretim programına ilişkin matematik öğretmenlerinin görüşlerini, programın uygulanması sürecinde yaşanan sorunları ve öğretmenlerin geliştirdiği çözüm stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, programın sahadaki uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen deneyimlerini sunması ve uygulama sürecinde ortaya çıkan uyarlama pratiklerini görünür kılması bakımından önemlidir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin farklı bölgelerinde görev yapan 30 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada temel nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Veriler; geçerliliği ve güvenirliği test edilmiş, araştırmacı tarafından geliştirilen“TYMM Matematik Öğretim Programına Yönelik Yazılı Görüş Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Analiz sürecinde öğretmen görüşleri kodlanarak temalar oluşturulmuş ve bulguların betimlenmesini güçlendirmek amacıyla frekans ve yüzde değerlerinden destekleyici biçimde yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin programın hedeflediği beceri temelli ve bütüncül yaklaşımı genel olarak anlamlı bulduklarını ancak uygulamada zaman yetersizliği, etkinliklerin yoğunluğu, sınıf içi uygulanabilirlik, öğrenci düzey farklılıkları, konu sıralamalarına bağlı geçiş güçlükleri ve ölçme-değerlendirme süreçlerindeki belirsizlikler nedeniyle çeşitli sorunlar yaşadıklarını göstermektedir. Öğretmenlerin bu sorunlara yönelik olarak etkinlikleri ev ödevine taşıma, içeriği sadeleştirme ya da bazı uygulamaları azaltma veya atlama, ek kaynak ve materyal kullanma, etkinlikleri sınıf düzeyine uyarlama ve süreç odaklı değerlendirmeyi kendi pratikleri içinde yeniden yapılandırma gibi stratejiler geliştirdikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, TYMM matematik öğretim programı öğretmenler tarafından büyük ölçüde olumlu değerlendirilmekle birlikte, programın sahada etkili uygulanabilmesi için zaman planlaması ile kazanım kapsamının ve etkinlik uyumunun yeniden gözden geçirilmesi, ölçme değerlendirme rehberliği ve öğretmenlere yönelik somut örnekler ile hizmet içi desteklerin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, curricula are undergoing a transformation in line with skill-based and student-centered approaches. The Türkiye Century Maarif Model (TCMM), published by the Ministry of National Education in 2024, represents a comprehensive example of this transformation. The mathematics curriculum renewed within the scope of TCMM introduces an approach that considers learning as a process of meaning-making, aims to strengthen interdisciplinary integrity, and is structured on the axis of skill–value–action. This research aims to examine the views of mathematics teachers regarding the TCMM mathematics curriculum, the problems encountered during its implementation, and the solution strategies developed by these teachers. The study is significant in terms of presenting teacher experiences regarding the field applicability of the curriculum and making the adaptation practices that emerge during the implementation process visible. The study group of the research consists of 30 mathematics teachers working in different regions of Türkiye. A basic qualitative research approach was adopted for the study. Data were collected through the“Written Opinion Form for the TCMM Mathematics Curriculum,”which was developed by the researcher and tested for validity and reliability. The obtained data were analyzed using content analysis. During the analysis process, teacher opinions were coded and categorized into themes, while frequency and percentage values were used supportively to enhance the description of the findings. The research findings indicate that although teachers generally find the skill-based and holistic approach aimed by the program meaningful, they face various challenges in practice due to insufficient time, the intensity of activities, classroom applicability, differences in student levels, transition difficulties based on topic sequencing, and uncertainties in assessment and evaluation processes. It was determined that teachers developed strategies such as assigning activities as homework, simplifying content, reducing or skipping certain applications, utilizing additional resources and materials, adapting activities to the classroom level, and restructuring process-oriented assessment within their own practices. Consequently, while the TCMM mathematics curriculum is largely evaluated positively by teachers, it is recommended to revise time planning, the scope of learning outcomes, and activity alignment; and to strengthen assessmentevaluation guidance, concrete examples, and in-service support for teachers for effective field implementation.