İlkokul ikinci sınıf matematik programının hedef-davranışlarının ulaşılabilirlik ve tutarlılık yönünden değerlendirilmesi
- Tez No: 7752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada, halen uygulanmakta olan İlkokul İkinci Sınıf Matematik Programının“Doğal Sayılar”ünitesine ait hedef -davranışların ulaşılabilirliği ve ön-koşul davra?- nışlarla olan tutarlılığı, farklı sosyo-ekonomik çevre ilkokullarında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştır manın problemine,“Doğal Sayılar”ünitesine ait üç hede fin ve bunların davranışlarının ulaşılabilirliğine ve ön-koşul davranışlarla olan tutarlılığına ayrı ayrı bakı larak cevap aranmıştır. Araştırmada, Türkiye'deki tüm ilkokulların ikin ci sınıflarının hedef alınması gibi bir durum olmadığın dan, bir evren ve onu temsil edici örneklen oluşturma yoluna gidilmemiştir. Ancak, araştırmanın farklı kabul edilebilecek sosyo-ekonomik çevre okullarında yürütülme sine çalışılmıştır. Araştırmanın deneklerini, üst sosyo ekonomik grupta kabul edilen Türk ügitim Derneği Maarif Koleji İlk Kısım, orta sosyo-ekonomik grupta kabul edi len Kurtuluş İlkokulu ve alt sosyo-ekonomik grupta kabul edilen Seymenler İlkokulu ikinci sınıflarından random olarak seçilen birer şubedeki öğrenciler oluşturmuştur. Bu araştırmada, bir programın değerlendirilmesi nin, hedef -davranışlarının ulaşılabilirliği ve ön-koşul davranışlarla olan tutarlılığı, öğretim hizmetinin etki liliği ve ölçme-değerlendirme sisteminin uygunluğu olmak üzere üç temel öğeyi içermesi düşüncesinden hareket edil miştir. Eldeki araştırmada, program değerlendirme çalış-ması, hedef -davranışların ulaşılabilir ligi ve ön-koşul davranışlarla olan tutarlılığı öğesi ile sınırlandırıl mıştır. Bu amaçla sınıflardaki öğretim kontrol altına alınmış, bunun için de eğitim durumları hazırlanarak, konuların öğretimi bu eğitim durumları düzeni doğrultu sunda sınıf öğretmenleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, çalışma konusu olan üç hedefin tüm davranışlarını, her davranış için bir soru ile yoklaya cak şekilde oluşturulan çoktan seçmeli bir testten elde edilmiştir. Hedeflere ve davranışlara ulaşılma yüzdesinin yeterlik sınırı 0.80 olarak kabul edilmiştir. Hedeflere ulaşılma yüzdeleri olarak, o hedefi oluşturan davranış lardan alman puanların ortalamasının davranış sayısına bölümünden; davranışlara ulaşılma yüzdesi olarak da her bir soruyu doğru cevaplandıran Öğrenci sayısının, toplam öğ renci sayısına bölümünden elde edilen yüzde alınmıştır. Bu yüzdelerin 0.80 'den farklı olup olmadığı t testi ile yoklanmıştır. Ayrıca, ön-koşul ilişkilerinin tutarlı olup olmadığını anlamak için de tetrakorik korelasyon katsayı larına ve t testine başvurulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular, aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1. I. hedefte, yeterli kabul edilen öğrenilme yüz desine, genelde (okul farkı gözetilmeden), TED ve Kurtu luş İlkokullarında ulaşılabildiği; Seymenler ilkokulunda ulaşılamadığı görülmüştür. Bu hedefin araştırma konusu olan 10 davranışından 0.80 öğrenilme yüzdesine genelde 7VXX davranxsxnda ulasxlabildigi, üç davranxsxnda ulasxlamadxgx; üç ilkokuldan TED 'de 9, Kurtuluş 'ta 6, Seymenler'de 2 dav ranxsxnda ulasxlabildigi, diğerlerinde ulasxlamadxgx gözlen miştir. 2. II, hedefte, yeterli kabul edilen öğrenilme yüz desine genelde, Kurtuluş ve ideymenler llkokullarxnda ulasx lamadxgx; TED İlkokulunda ulasxlabildigi ortaya cxkmxstxr. Bu hedefin 6 davranxsxndan 0,80- öğrenilme yüzdesine genel de :2. davranxsxnda ulasxlabildigi, 4- davranxsxnda ulasx lamadxgx; üç ilkokuldan TED 'de 5> Kurtuluş ve Beymenler'de 1 davranxsxnda ulasxlabildigi, diğerlerinde ulasxlamadxgx gözlenmiştir, 3. III. hedefte, yeterli kabul edilen öğrenilme yüz desine TED İlkokulunda ulasxlabildigi, genelde ve diğer iki okulda ulasxlamadxgx görülmüştür. Bu hedefin 4 davranxsxn dan 0.80 öğrenilme yüzdesine genelde 1 davranxsxnda ulasx labildigi, 3 davranxsxnda ulasxlamadxgx; üç ilkokuldan TED' de 3, Kurtuluşta 1 davranxsxnda ulasxlabildigi, diğerle rinde ulasxlamadxgx, Seymenler'de ise hiçbir davranxsxnda ulasxlamadxgx gözlenmiştir. 4-, ön-koşul olma ilişkileri yönünden, I. hedefin dav- ranxslarxnda beklenen ve gözlenen ilişkilerin. büyük ölçü de benzerlik gösterdiği, II. ve III. hedeflerde tamamen aynx olduğu ortaya cxkmxstxr.
Özet (Çeviri)
In this research it has been tried to evaluate the atta inability and consistency with pre-condition behaviours of objective-behaviours releated with“Natural Numbers”unit of the Mathematics Curriculum in the Second Year of Primary School which takes different socio-economic pri mary schools into account. It has been tried to find a solution to the problem of research by studying at three objectives releated with“Natural Numbers”unit, and 'the attainability and consistency with pre-condition behaviours of those behaviours separately. In the research since there is not a situation such as to take all second year classes in primary schools in Turkey as objective, it has not been studied on a universe and on a sampling represanting it. However, it has been tried to carry out the research in schools which are accepted so as to represent different socio-economic groups. The research has been carried out in one of each class of second year students which were selected as random in Primary Section of Turkish Education Association (T.SD) College which was accepted as to represent top socio-economic group, in Kurtuluş Primary School which was accepted as to represent middle socio-economic group, and Seymenler Primary School which was accepted as to represent lower socio-economic group. The starting point in this research include three basic elements to evaluate a curriculum: The attainability and consistency with pre-condition behaviours of objective-.. * VXllbehaviours, the efficiency of teaching service, and app ropriateness of measurement-evaluation system. In the existing research curriculum evaluation study has been limited by one of the elements which is the attinability and consistency with pre-condition behaviours of objective- behaviours. J?or this purpose teaching in classes have been controled, by preparing education attitudes teaching of subjects have been realised by class teachers parallel to this education attitudes. The data of the research has been gained from a multiple-choice test which was prepared so as to examine each behaviour of three pbj*ee-~ tiyes-with one question. Sufficiency boundary of the per centage of being attained to objectives and behaviours have been accepted as 0.80. 'Bie percentage x^hich was ob tained by dividing the average of points taken from be haviours of that objective to the number of behaviours have been regarded as the percentage of being attained to objectives, and the percentage which was obtained by dividing the number of students who have answered each one question correctly to total number of students have been regarded as the percentage of being.attained to be haviours. It was examined whether these percentage are significantly different from 0.80 or not by the help of t test. In addition, in order to understand whetner pre condition relations are consistent or not, tetracorric -orrelation coefficients and t test has been applied. The findings of the researcn can be summarized as follow: 1. It was observed in the 1st obj'ective that the percentag© of being learned which was accepted as suffi-X cient, in general (without regarding school differences;, have been attained in TED and Kurtuluş Primary Schools, and could not in Seymenler Primary School. In general, in 7 of 10 behaviours ©f this objective were observed to be Reached to be learned-percentage in its 3 behaviours; among three schools 9 of them in TED, 6 in Kurtuluş and 2 in Seymenler have been attained, and have not in others. 2. It was observed in the llnd objective that in ge neral the percentage of being learned which was accepted as sufficient have not been attained in Kurtuluş and Seymenler Primary Schools and has been attained in TED. In general, in 2. of 6 behaviours of this objective have been reached to 0.80 and have not 4; among three schools in 5 of them in TED y 1 in Kurtuluş and Seymenler have been attained but not in others. 3. It was observed in the Illrd objective that to be learned-percentage attaine which was accepted as sufficient have been attained in TED, and have not in general and in others. In 1 of 4- behaviours these objective has. been re ached to 0.80 in general have not in 3i^araong three schools 3 in TED and 1 in Kurtuluş have been attained but not in others, also in Seymenler no behaviours have been reached. 4. In terras of being pre-condition relations, it was observed that expected and observed relations in the behaviours of 1st objective were similar in a great extent, in llnd and Illrd objectives they were observed to be comp letely the same.