Albert Camus'nün perspektifinden saçma kavramı; sanat, edebiyat ve medya üzerine bir inceleme
The concept of absurdity from the perspective of Albert Camus; an examination of art, literature, and media
  1. Tez No: 1006122
  2. Yazar: RUKİYE GELEGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, Albert Camus'nün felsefesinde merkezi bir yere sahip olan“saçma”(absürd) kavramını temel alarak söz konusu kavramın sanat, edebiyat ve medya alanlarındaki dönüşümünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Camus'nün absürd kuramı kuramsal çerçeve olarak ele alınmış; kavramın klasik metinlerdeki bilinç uyandırıcı işlevi ile çağdaş dijital kültürdeki görünümü karşılaştırmalı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, metin çözümlemesi ve karşılaştırmalı analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda Camus'nün absürd anlayışı; Dadaist sanat pratiği, Camus'nün Yabancı ve Sisifos Söyleni eserlerindeki temsilleri ile dijital medya ekosisteminde, özellikle TikTok platformundaki yansımaları üzerinden incelenmiştir. Ayrıca dijital çağda anlamın çözülmesini tartışan çağdaş kuramsal yaklaşımlardan da yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, Camus'nün düşüncesinde absürdün bireyi farkındalığa ve başkaldırıya yönelten bilinç kurucu bir işleve sahip olduğunu göstermektedir. Buna karşın güncel dijital medya ortamında absürdün, algoritmik tekrar ve hız kültürü içinde nötralize edilerek çoğu zaman yüzeysel bir performans unsuruna dönüştüğü tespit edilmiştir. Bu durum, absürd kavramının tarihsel süreçte eleştirel ve varoluşsal derinliğinden uzaklaşarak simülasyonel bir medya pratiğine evrildiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, absürd kavramını disiplinlerarası bir perspektifle ele alarak Camus'nün varoluşçu yaklaşımı ile çağdaş dijital kültür dinamikleri arasında eleştirel bir köprü kurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformation of the concept of“absurdity”(absurd), which occupies a central place in Albert Camus' philosophy, in the fields of art, literature, and media. The study takes Camus's theory of the absurd as its theoretical framework and evaluates the concept's consciousness-raising function in classical texts and its appearance in contemporary digital culture in a comparative manner. The study adopts a qualitative research method and utilizes text analysis and comparative analysis techniques. In this context, Camus's understanding of the absurd is examined through Dadaist art practice, its representations in Camus's works The Stranger and The Myth of Sisyphus, and its reflections in the digital media ecosystem, particularly on the TikTok platform. Contemporary theoretical approaches discussing the dissolution of meaning in the digital age are also utilized. The findings reveal that the absurd in Camus's thought has a consciousness-forming function that directs the individual towards awareness and rebellion. However, it has been determined that in the current digital media environment, the absurd is neutralized within the culture of algorithmic repetition and speed, often transforming into a superficial performance element. This situation reveals that the concept of the absurd has evolved into a simulacral media practice, distancing itself from its historical critical and existential depth. In this respect, the study aims to establish a critical bridge between Camus' existentialist approach and contemporary digital culture dynamics by addressing the concept of the absurd from an interdisciplinary perspective.