The obstacles and challenges faced by foreign investors in construction sector in türki̇ye: Evidence from Marmara Region
Türki̇ye'de i̇nşaat sektöründe yabanci yatirimcilarin karşilaştiği engeller ve zorluklar: Marmara Bölgesi̇ örneği̇
- Tez No: 1006121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN TAŞLI KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Doğrudan yabancı yatırım (DYY), gelişmekte olan ekonomilerde ekonomik büyümenin ve kalkınmanın desteklenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye'de inşaat sektörü, kentsel gelişim, altyapı yatırımları ve geniş ölçekli yenileme girişimlerindeki merkezi rolü nedeniyle stratejik bir konuma sahiptir. Mevcut literatür, Türkiye'ye yönelik DYY girişlerinin makroekonomik belirleyicilerini ve genel yatırım eğilimlerini incelemiştir. Bu birikim üzerine inşa edilen bu çalışma ise, özellikle sermaye yoğun ve kurumsal olarak gömülü sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, yabancı yatırımcıların piyasa girişinden sonraki dönemde kurumsal ve düzenleyici koşulları nasıl deneyimlediklerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin inşaat sektöründe faaliyet gösteren yabancı yatırımcıların piyasa sonrası (post-entry) deneyimlerini incelemektedir. Araştırma; yatırımcıların karşılaştıkları kurumsal, düzenleyici ve operasyonel zorlukları, bu zorlukları yönetmek için benimsedikleri stratejileri ve kurumsal koşullara uzun süreli maruziyetin yatırımın sürdürülmesi, ölçeklendirilmesi veya sonlandırılması kararlarını nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Araştırmada keşifsel nitel bir tasarım benimsenmiş ve Türkiye'nin Marmara bölgesinde inşaat ve gayrimenkul geliştirme projelerinde yer alan on iki yabancı yatırımcı karar vericisi ile derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, piyasa sonrası yatırım süreçlerinin yalnızca piyasa fırsatları tarafından değil, aynı zamanda kurumsal uygulamaların öngörülebilirliği ve güvenilirliği tarafından da şekillendiğini göstermektedir. Düzenleyici belirsizlik, idari takdir yetkisi ve yönetişim düzeyleri arasındaki uygulama farklılıkları, proje yürütme sürecinde kalıcı bir belirsizlik üretmektedir. Bu kurumsal koşullar, ruhsat süreçlerinde gecikmeler, ortaklık kırılganlığı, finansal maruziyet artışı ve aracı mekanizmalara yönelme gibi operasyonel baskılara dönüşmektedir. Yatırımcılar bu bağlamda ağırlıklı olarak risk yönetimi ve operasyonel sürekliliği korumaya yönelik savunmacı stratejiler benimsemektedir. Zaman içerisinde kurumsal sürtüşmeye sürekli maruz kalma, stratejik konumlanmayı etkileyerek stratejik bekleme, kısmi çekilme veya koşullu yatırım taahhüdü gibi sonuçlara yol açmaktadır. Bu çalışma, kurumsal koşullar ile operasyonel uygulamalar, stratejik uyum ve yatırım kararları arasındaki ilişkiyi bütüncül bir çerçevede ele alarak, kurumsal açıdan yoğun bir sektörde yabancı yatırım davranışına süreç odaklı bir bakış sunmaktadır. Bulgular, gelişmekte olan ekonomilerde DYY'nin sürdürülebilirliği konusundaki tartışmalara katkı sağlamakta ve Türkiye'nin inşaat sektöründe yabancı yatırımların korunması ve sürdürülmesi amacıyla kurumsal öngörülebilirlik ve güvenilirliğin artırılmasına yönelik politika yapıcılara çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment (FDI) plays an important role in supporting economic growth and development in emerging economies. In Türkiye, the construction sector occupies a strategic position due to its linkages with urban development, infrastructure provision, and large-scale renewal initiatives. Existing research has examined the macroeconomic determinants of FDI inflows and broader investment patterns in Türkiye. Building on this foundation, the present study focuses more specifically on how foreign investors experience institutional and regulatory conditions after market entry, particularly within capital-intensive and institutionally embedded sectors such as construction. This study investigates the post-entry experiences of foreign investors operating in Türkiye's construction sector. It examines the institutional, regulatory, and operational challenges they encounter, the strategies they adopt to manage these challenges, and the ways in which sustained exposure to institutional conditions influences decisions regarding investment continuity, scaling, or exit. An exploratory qualitative design was employed, drawing on in-depth semi-structured interviews with twelve foreign investor decision-makers engaged in construction and real estate development across Marmara region of Türkiye. The findings indicate that post-entry investment trajectories are shaped not only by market opportunity, but also by the predictability and consistency of institutional practice. Regulatory opacity, administrative discretion, and uneven implementation across governance levels generate persistent uncertainty during project execution. These institutional conditions translate into operational pressures, including permitting delays, partnership vulnerability, financial exposure, and increased reliance on intermediaries. In response, investors adopt predominantly defensive strategies aimed at managing risk and preserving operational continuity. Over time, sustained institutional friction influences strategic positioning, often resulting in strategic waiting, partial withdrawal, or conditional commitment to future projects. By linking institutional conditions to operational practices, strategic adaptation, and investment decisions, this study provides a process-oriented understanding of foreign investment behaviour in an institutionally intensive sector. The findings contribute to ongoing discussions on FDI sustainability in emerging economies and offer practical insights for policymakers seeking to enhance institutional predictability and credibility in order to support the retention of foreign investment in Türkiye's construction sector.