Anonim aktörler, mikro hedeflemeli reklamlar ve karanlık kampanyalar: Türkiye'de Meta'da 2023-2024 seçim dönemi üzerine bir inceleme
Anonymous actors, microtargeted political ads and dark campaigns: An examination of the 2023-2024 electoral period on Meta in Turkey
- Tez No: 1006130
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME YÜCEL BOURSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Reklamcılık, Political Science, Communication Sciences, Advertising
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde siyasal iletişim giderek artan biçimde veri temelli ve algoritmik olarak düzenlenmiş platform ekosisteminde gerçekleşmekte; siyasal kampanyalar ise kamuoyunu segmentlere ayıran, seçmenleri profilleyen, mesajlarını mikro hedefleme aracılığıyla ileten bir strateji izlemektedir. Bu dönüşüm, küresel boyutta organize dezenformasyon kampanyalarının ve ağ propagandası faaliyetlerinin, bilgi düzensizliklerinin ve kutuplaştırıcı söylemlerin yükselişiyle paralel ilerlemektedir. Bu ortamda, ikna ile manipülasyon arasındaki çizgi belirsizleşmektedir. Bu doktora tezi, siyasi mikro hedefleme ve veriyi araçsallaştıran karanlık kampanyaların Türkiye bağlamında nasıl işlediğini incelemektedir. Tezin ön bölümlerinde siyasal iletişimin kuramsal ve tarihsel dönüşümü, veriye dayalı kampanyalar, ağ propagandası ve aldatıcı etkilemeyi mümkün kılan mekanizmalar tartışılmaktadır. Ardından, Türkiye'de Meta platformundaki siyasal reklam ekosistemi ve 2023 ile 2024 seçim dönemlerinde, anonim siyasal reklamveren sayfaların faaliyetleri karma yöntemli bir araştırma tasarımıyla analiz edilmektedir. Bulgular, anonim aktörlerin seçim dönemlerinde platform altyapılarının sunduğu hedefleme ve dağıtım olanaklarını kullanarak kutuplaştırıcı, manipülatif ve aldatıcı içerikleri sponsorlu reklamlar aracılığıyla dolaşıma soktuğunu göstermektedir. Sonuç olarak tez, platform temelli, hedeflemeli siyasal reklamcılığın ve karanlık kampanyaların Türkiye'de demokratik kamusal tartışma, şeffaflık ve hesap verebilirlik açısından önemli riskler ürettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Contemporary political communication increasingly unfolds within a data driven and algorithmically organized platform ecosystem, while political campaigns pursue strategies that segment publics, profile voters, and deliver messages through microtargeting. This transformation has progressed in parallel with the global rise of organized disinformation campaigns, networked propaganda activities, information disorder, and polarizing discourse. In such an environment, the boundary between persuasion and manipulation becomes increasingly blurred. This doctoral dissertation examines how political microtargeting and dark campaigns operate in the Turkish context. The earlier chapters discuss the theoretical and historical transformation of political communication, data driven campagning, network propaganda, and the mechanisms that enable deceptive influence. It then analyzes the political advertising ecosystem on Meta in Turkey and the activities of anonymous political advertiser pages during the 2023 and 2024 electoral periods through a mixed-methods research design. The findings demonstrate that, during election periods, anonymous actors use the targeting and distribution affordances provided by platform infrastructures to circulate polarizing, manipulative and deceptive content through sponsored ads. Ultimately, the dissertation shows that platform-based targeted political advertising and dark dark campaigns generates significant risks for democratic public debate, transparency, and accountability in Turkey.