Sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarının işletme performansı üzerine etkisi: Gıda işletmelerinde bir uygulama
The impact of sustainable supply chain practices on business performance: A study in food enterprises
  1. Tez No: 1006129
  2. Yazar: IŞIK GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARAMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
u çalışmanın amacı, sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarının gıda sektöründeki işletme performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında, sürdürülebilirliğin çevresel, sosyal ve ekonomik boyutları değerlendirilerek, bu uygulamaların kurumsal başarıya nasıl katkıda bulunduğu anlaşılmaya çalışılacaktır. Çalışma, gıda şirketlerine odaklanmaktadır. Nicel bir araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler beşli Likert ölçeği kullanılarak yapılandırılmış anket aracılığı ile toplanmıştır. Katılımcılar arasında tedarik zinciri operasyonlarından sorumlu yöneticiler ve profesyoneller yer almaktadır. Toplanan veriler SPSS aracılığıyla tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik analizi, Pearson korelasyonu, regresyon analizi ve ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulguların, sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarının ve alt boyutları olan çevre yönetimi uygulamaları, üretim uygulamaları, sürdürülebilir tedarikçi uygulamaları ve sosyal uygulamaların işletme performansı ve alt boyutları olan, çevresel performans, ekonomik performans ve sosyal performans arasında anlamlı ilişkiler ortaya koyması araştırılmıştır. Çalışma, sürdürülebilirliği tedarik zinciri stratejilerine entegre etmeyi amaçlayan şirketler için pratik öneriler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of sustainable supply chain practices on firm performance in the food industry. Within the scope of the research, the environmental, social, and economic dimensions of sustainability are evaluated in order to understand how these practices contribute to organizational success. The study focuses on companies operating in the food sector. A quantitative research approach was employed, and data were collected through a structured questionnaire using a five-point Likert scale. The participants consisted of managers and professionals responsible for supply chain operations. The collected data were analyzed using SPSS software through descriptive statistics, reliability analysis, Pearson correlation analysis, regression analysis, and ANOVA tests. The study investigates whether sustainable supply chain practices and their sub-dimensions—environmental management practices, production practices, sustainable supplier practices, and social practices—exhibit significant relationships with firm performance and its sub-dimensions, namely environmental performance, economic performance, and social performance. The findings aim to provide practical insights for companies seeking to integrate sustainability into their supply chain strategies.