Somut olmayan kültürel miras kapsamında düğün yemekleri: Afyonkarahisar örneği
Wedding dishes within the scope of intangible cultural heritage: The case of Afyonkarahisar
- Tez No: 1006144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN PEKYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Afyonkarahisar yöresine özgü düğün yemeklerine ait unutulmaya yüz tutan reçeteleri derlemek ve bu kadim lezzetlerin yemek tarihi içerisindeki değişimini ortaya koymaktır. Söz konusu yemekler, yörenin kültürel mirası ve toplumsal hafızasının canlı bir parçasıdır. Yapılan detaylı literatür incelemesinde, Afyonkarahisar düğün yemekleri hakkında kapsamlı ve detaylı bir çalışmanın bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu eksiklik nedeniyle, yöresel düğün yemeklerinin reçetelerinin kayıt altına alınması ve tarihsel değişiminin belgelenmesi, lezzetlerin unutulmamasını sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırma kapsamında, düğün yemeği hazırlama geleneğini sürdüren toplam 32 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze görüşmeler yapılmış ve veriler toplanmıştır. Toplanan veriler, betimsel analiz yöntemiyle titizlikle incelenmiştir. İnceleme sonucunda, Afyonkarahisar'da sunulan düğün yemeği çeşitleri, özgün reçeteleri ve bu yemeklerin zaman içerisindeki değişimi somut olarak tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, alan yazından sağlanan bilgilerle etraflıca tartışılmış ve çalışmanın sonuçları ile çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma sonuçları, Afyonkarahisar düğün yemeği geleneğinin, çağın değişim dinamikleri karşısında önemli ölçüde değişime uğradığını ve eski dönemlerdeki gibi hazırlanan geleneksel düğün yemeklerinin sayısının azalmasıyla, bu değerli kültürel mirasın yok olmaya yüz tuttuğunu belirgin biçimde göstermektedir. Bu çalışma ile Afyonkarahisar düğün yemekleri konusunda literatüre değerli bir katkı sunmak, geleneksel yemek reçetelerini kayıt altına almak ve düğün yemeği geleneğinin sürdürülmesine yönelik yol gösterici olmasını sağlamak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to compile the traditional wedding dish recipes unique to the Afyonkarahisar region that are in danger of being forgotten and to reveal the transformation of these ancient flavors throughout culinary history. These dishes constitute an essential part of the region's cultural heritage and collective memory. A detailed literature review revealed that there is no comprehensive study focusing on Afyonkarahisar wedding dishes. Therefore, documenting traditional recipes and their historical transformation is of great importance in preventing these flavors from being forgotten. Within the scope of the research, face-to-face interviews were conducted with 32 participants who continue the tradition of preparing wedding meals, using a semistructured interview form. The collected data were carefully analyzed through descriptive analysis. As a result, the varieties of wedding dishes served in Afyonkarahisar, their original recipes, and their changes over time were clearly identified. The findings were thoroughly discussed in light of the relevant literature, and conclusions and recommendations were presented. The results indicate that the wedding meal tradition in Afyonkarahisar has undergone significant changes in response to contemporary dynamics. Moreover, the decreasing number of traditionally prepared wedding dishes shows that this valuable cultural heritage is gradually at risk of disappearing. This study aims to contribute to the literature, document traditional recipes, and provide guidance for sustaining the wedding meal tradition.