Vergilendirme yetkisinin kullanımı yoluyla temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılmasının yargısal denetimi
Judicial review of the restriction of fundamental rights and freedoms through the exercise of taxation authority
  1. Tez No: 1006162
  2. Yazar: HİLMİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Vergilendirme yetkisi; devletin egemenlik yetkisinin vergilendirme alanındaki hukuki ve fiili cebir kullanma gücüdür. Devlet vergilendirme yetkisini kullanırken bireylerin temel hak ve özgürlüklerine müdahale edebilmektedir. Ancak, vergilendirme yetkisinin kullanımının sınırları ve şartları Anayasa ve kanunlarla belirlenmiş olup sınırsız mahiyette değildir. Bu çalışmanın amacı, literatür taraması kapsamında vergilendirme yetkisinin keyfi ve ölçüsüz kullanımı neticesi ihlal edilen temel hak ve özgürlüklere ilişkin başvurulabilecek yargısal denetim mekanizmasının Anayasa Mahkemesi ve. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği kararlar çerçevesinde irdelenmesidir. Konu bütünlüğü açısından ilk bölümde öncelikle vergilendirme yetkisinin kavram ve kapsamı ile tarihsel gelişimi aktarılmaya çalışılmıştır. Ardından vergilendirme yetkisinin tabi olduğu temel anayasal ilkelerin üzerinde durularak vergilendirme yetkisinin sınırlandırılmasına değinilmiştir. İkinci bölümde temel hak ve özgürlüklere ilişkin sınırlandırma nedenleri ele alınarak vergilendirme yetkisi yoluyla sınırlandırılan temel hak ve özgürlükler ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise vergilendirme yetkisinin kullanımı nedeniyle sınırlandırılan temel hak ve özgürlüklere ilişkin uyuşmazlıkların yargısal denetim mekanizması Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The power to tax is the state's authority to use legal and de facto coercion in the field of taxation, exercising its sovereign power. When exercising this power, the state can interfere with the fundamental rights and freedoms of individuals. However, the limits and conditions of the use of this power are determined by the Constitution and laws, and it is not unlimited. The aim of this study is to examine, within the scope of a literature review, the judicial review mechanisms that can be applied regarding fundamental rights and freedoms violated as a result of the arbitrary and disproportionate use of the power to tax, focusing on the decisions of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights. For the sake of thematic coherence, the first section primarily attempts to present the concept, scope, and historical development of the power of taxation. Following this, the fundamental constitutional principles governing the power of taxation are examined, and the limitations on this power are discussed. The second section examines the reasons for restricting fundamental rights and freedoms, focusing on those rights and freedoms that are restricted through the power of taxation. Finally, the third and last section examines the judicial review mechanism for disputes concerning fundamental rights and freedoms limited due to the use of the power of taxation, within the framework of decisions by the Constitutional Court and the European Court of Human Rights.