Yetişkin bireylerde ikincil travma, empati ve algılanan stres: Bolu otel yangını
Secondary trauma, empathy, and perceived stress in adults: The Bolu hotel fire
- Tez No: 1006173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
21 Ocak 2025 tarihinde Bolu ili Grand Kartal Oteli'nde meydana gelen yangında 36'sı çocuk olmak üzere toplam 78 kişi yaşamını yitirmiştir. Yangın, ciddi can kayıplarına yol açan çok boyutlu bir afet niteliği taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı Bolu Grand Kartal Otel yangınına dolaylı olarak maruz kalan yetişkin bireylerde ikincil travma, algılanan stres ve empati düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışma 385 katılımcı (247 kadın, 138 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Sosyo-demografik Veri Formu, Olayların Etkisi Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Toronto Empati Ölçeği ve Medya Aracılığıyla Afetlere Maruz Kalmanın Oluşturduğu Dolaylı Travma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 27 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Aynı zamanda Bağımsız Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre İkincil ve dolaylı travmanın empatiyi anlamlı düzeyde yordadığı, empatinin ise algılanan stres üzerinde belirleyici bir etkisi olduğu ortaya koyulmuştur. Aynı zamanda empatinin, travma maruziyeti ile stres arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Ayrıca yangına ilişkin medya içeriklerine sık maruz kalanlarda da empati ve travma belirtilerinde artış olduğu gözlenmiştir. Araştırmanın bulguları, afet sonrası psikolojik etkilerin anlaşılması açısından önemli görülmektedir. Sonuçlar, toplumsal düzeyde travma sonrası psikolojik destek ihtiyacını ortaya koymaktadır. Bu açıdan medya maruziyetinin olumsuz etkilerini azaltmak adına yapılacak bilgilendirme ve destek programları fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
On January 21, 2025, a fire that occurred at the Grand Kartal Hotel in Bolu province resulted in the deaths of 78 individuals, 36 of whom were children. The fire constitutes a multidimensional disaster that led to severe loss of life. The purpose of this research is to examine the relationships between secondary traumatization, perceived stress, and empathy levels among adults who were indirectly exposed to the Bolu Grand Kartal Hotel fire. The study was conducted with 385 participants (247 women, 138 men). Data were collected using the Sociodemographic Data Form, the Impact of Event Scale, the Perceived Stress Scale, the Toronto Empathy Questionnaire, and the Indirect Trauma Scale Related to Media Exposure to Disasters. Data analysis was performed using the IBM SPSS Statistics 27 software package. Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationships between the variables in the study. In addition, Independent Samples t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) techniques were utilized. According to the results of the study, secondary and indirect trauma significantly predicted empathy, and empathy had a determining effect on perceived stress. Furthermore, empathy was found to have a partial mediating role in the relationship between trauma exposure and stress. It was also observed that individuals who were frequently exposed to media content related to the fire showed increased levels of empathy and trauma symptoms. The findings of the study are considered important for understanding the psychological effects following disasters. The results indicate a need for post-traumatic psychological support at the societal level. In this respect, informational and support programs aimed at reducing the negative effects of media exposure may be beneficial.