Risk toplumunda güven ve itibar yönetiminin paydaş kuramı bağlamında duygu analizi yoluyla incelenmesi: 6 Şubat depremlerinde AFAD-Kızılay ve AHBAP-AKUT
An examination of trust and reputation management in the risk society through sentiment analysis within the context of stakeholder theory: AFAD–KIZILAY and AHBAP–AKUT in The February 6 earthquakes
- Tez No: 1006174
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Risk toplumu yaklaşımı, afet sonrası belirsizlik koşullarında güven ve itibarın kamusal olarak nasıl tartışmaya açıldığını açıklayan kuramsal bir çerçeve sunmaktadır. Bu perspektiften hareketle güven ve itibarın paydaşlar nezdinde nasıl şekillendiği ve kriz koşullarında dijital platformlar üzerinden nasıl yeniden anlamlandırıldığı incelenmektedir. Ulrich Beck'in risk toplumu yaklaşımı ve Edward Freeman'ın paydaş kuramı çerçevesinde konumlanan araştırma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet sürecinde rol alan kurumlara yönelik paydaş algılarının dijital ortamda nasıl üretildiğini ve dönüştüğünü ortaya koymayı amaçlamaktadır.Afet ile kriz ayrımı temel alınarak, güven ve itibarın kurumsal yapılara atfedilen durağan özellikler değil; kriz dönemlerinde paydaşlarla kurulan ilişkiler, iletişim biçimleri, risk iletişimi ve kriz yönetişimi pratikleri, şeffaflık ve hesap verebilirlik algısı ile dijital görünürlük üzerinden şekillendiği varsayılmaktadır. Güven, yalnızca algısal bir çıktı değil; risk mesajlarının kabulünü ve kurumsal değerlendirmeyi etkileyen süreçsel bir öncül olarak ele alınmakta; kurum, yönetişim ve epistemik boyutlarıyla çok katmanlı biçimde tartışılmaktadır. Araştırmada çoklu yöntem kullanılmış; AFAD, Kızılay, AHBAP ve AKUT'un resmi Instagram paylaşımları ile kullanıcı yorumları duygu analizi yoluyla incelenmiştir. Bulgular, deprem sonrası dönemde paydaş tepkilerinin yoğunluk ve duygu yönelimi bakımından belirgin biçimde farklılaştığını ve güven ile itibar algısının kurumlar arasında homojen olmadığını göstermektedir. Özellikle kamu bağlantılı kurumlar ile sivil inisiyatif temelli yapılar arasında, yeterlilik, dürüstlük, şeffaflık ve uzmanlık algıları temelinde belirgin ayrışmalar tespit edilmiştir. Sonuç olarak risk toplumunda güven ve itibarın ilişkisel, kırılgan ve bağlama duyarlı olduğu; dijital platformların bu sürecin kolektif biçimde üretilmesinde merkezi rol oynadığı ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The risk society perspective provides a theoretical framework for understanding how trust and reputation are publicly contested and reinterpreted under conditions of post-disaster uncertainty. From this standpoint, the study examines how trust and reputation are shaped among stakeholders and how they are renegotiated through digital platforms during crisis situations. Grounded in Ulrich Beck's risk society approach and Edward Freeman's stakeholder theory, the research aims to reveal how stakeholder perceptions of institutions involved in the aftermath of the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes were produced and transformed in digital environments.By distinguishing between disaster (the event) and crisis (its governance and communication dimensions), the study conceptualizes trust and reputation not as static attributes attributed to institutions, but as relational constructs shaped through stakeholder interactions, communication practices, risk communication and crisis governance strategies, perceptions of transparency and accountability, and digital visibility. Trust is treated not merely as an attitudinal outcome but as a processual factor influencing the acceptance of risk messages and institutional evaluations, discussed through institutional, governance-based, and epistemic dimensions. A mixed-method design was employed. Official Instagram posts of AFAD, Kızılay, AHBAP, and AKUT, along with user comments posted before and after the earthquake, were analyzed through sentiment analysis. Findings indicate significant shifts in both the intensity and emotional orientation of stakeholder reactions in the post-earthquake period, revealing that perceptions of trust and reputation were not homogeneous across institutions. Marked differences emerged between state-affiliated institutions and civil initiatives, particularly regarding perceived competence, integrity, transparency, and expertise. Overall, the findings demonstrate that in risk society, trust and reputation are relational, fragile, and context-sensitive, and that digital platforms play a central role in their collective construction and negotiation