Yaşam doyumunun yordayıcıları olarak sürekli umut, öz anlayış ve maddi kaygının incelenmesi
Investigating dispositional hope, self-compassion, and financial anxiety as predictors of life satisfaction
- Tez No: 1006178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER YILDIRIM KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Günümüzde bireylerin yaşam doyumu ekonomik, psikolojik ve sosyal alanlardaki belirsizliklerden etkilenmektedir. Bu bağlamda bireylerin yaşamlarından duydukları genel memnuniyet olarak tanımlanan yaşam doyumu kavramının önem kazandığı söylenebilir. Bu araştırmanın amacı yetişkinlerin yaşam doyumunu sürekli umut, öz anlayış ve maddi kaygı açısından incelemektir. Sürekli umut, bireylerin hedeflerine dönük motivasyonunu sürdürmesi ve hedefe ulaşmak için yollar üretmesi; öz anlayış, zorlanma yaşadığında kendine anlayışlı ve destekleyici yaklaşabilmesi; maddi kaygı ise kişinin finansal durumuna ilişkin sürekli endişe ve gerginlik yaşaması olarak tanımlanmaktadır. Alanyazın incelendiğinde araştırma değişkenlerinin bir arada kullanılmadığı görülmüş; bundan dolayı çalışmanın alan yazına katkı sağlayabileceği düşünülmüştür. İlişkisel tarama deseninde yürütülen çalışmanın örneklemini 18-65 yaş arasında değişen, okur-yazar 355 yetişkin oluşturmaktadır. Veriler toplanırken Demografik Bilgi Formu, Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği, Öz Anlayış Ölçeği ve Maddi Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sürekli umut ve öz anlayış değişkenlerinin yaşam doyumunu anlamlı ve pozitif yönde yordadığı, maddi kaygının ise anlamlı ve negatif yönde yordadığı görülmüştür. Dolayısıyla araştırma bulguları bireylerin yaşam doyumunu desteklemede sürekli umut ve öz anlayışın güçlendirilmesi ile maddi kaygının azaltılmasının birlikte hedeflenebileceğine işaret etmektedir; bu yönüyle çalışma, yaşam doyumunu açıklamada hem koruyucu psikolojik kaynakları hem de ekonomik temelli bir risk etmenini aynı modelde ele alarak alanyazına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Contemporary individuals' life satisfaction is shaped by uncertainties in economic, psychological, and social spheres. In this context, life satisfaction—understood as a person's overall evaluation of how satisfied they are with their life—can be said to have become increasingly salient. The present study aims to examine adults' life satisfaction in relation to dispositional hope, self-compassion, and financial anxiety. Dispositional hope refers to sustaining goal-directed motivation and generating pathways to reach one's goals; self-compassion refers to responding to oneself with understanding and support in times of difficulty; and financial anxiety refers to persistent worry and tension regarding one's financial situation. A review of the literature suggested that these variables have not been examined together; therefore, the study is expected to contribute to the literature. The study employed a correlational survey design and included 355 literate adults aged 18–65. Data were collected using the Demographic Information Form, Adult Life Satisfaction Scale, Dispositional Hope Scale, Self-Compassion Scale, and Financial Anxiety Scale. Pearson correlation and regression analyses were used to analyze the data. The results indicated that dispositional hope and self-compassion significantly and positively predicted life satisfaction, whereas financial anxiety significantly and negatively predicted life satisfaction. Accordingly, the findings suggest that strengthening dispositional hope and self-compassion while reducing financial anxiety may be jointly targeted to support individuals' life satisfaction. In this respect, the study contributes to the literature by addressing both protective psychological resources and an economically grounded risk factor within a single model to explain life satisfaction.