Ergenlerde beden algısı ve akıllı telefon kullanım özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between body image andsmartphone usage characteristics in adolescents
  1. Tez No: 1006177
  2. Yazar: SEVİNÇ AKBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin beden algısı ile akıllı telefon kullanım özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Günümüzde ergenler tarafından yoğun biçimde kullanılan akıllı telefonların, özellikle sosyal medya aracılığıyla beden algısı üzerindeki etkilerinin ortaya konulması, olası risk faktörlerinin belirlenmesi ve bu doğrultuda koruyucu-önleyici çalışmalara bilimsel veri sağlanması hedeflenmiştir. Ayrıca akıllı telefon bağımlılığı düzeyi ile beden algısı arasındaki ilişkinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Çalışma grubunu İstanbul'da yaşayan 14–18 yaş aralığındaki toplam 205 ergen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Beden İmajı Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Veriler dijital ortamda toplanmış ve SPSS 25.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Kolmogorov-Smirnov testi, Pearson korelasyon analizi, Independent t-testi, ANOVA testi, post-Hoc testlerinden Bonferroni testi ve çok değişkenli lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, akıllı telefon bağımlılığı ile beden imajı toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Demografik değişkenler açısından; akıllı telefon bağımlılığının cinsiyete göre farklılaşmadığı, ancak beden imajı toplam puanı ile bedeni olumsuz algılama ve bedeni değiştirme alt boyutlarında kadın katılımcıların erkeklere oranla anlamlı derecede daha yüksek puanlara sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca anne ve baba eğitim düzeyi ile ailenin gelir durumu değişkenlerinin ergenlerin beden algısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ergenlerde teknoloji bağımlılığı ile mücadelede beden olumlama ve medya okuryazarlığı çalışmalarının kritik bir öneme sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between body image and smartphone use characteristics among adolescents. It is intended to reveal the effects of smartphones, which are heavily used by adolescents today, on body image, particularly through social media, to identify potential risk factors, and to provide scientific data for protective and preventive studies. Additionally, whether the relationship between the level of smartphone addiction and body image differs according to demographic variables such as gender, age, and parental education level was examined. The research was conducted using the relational screening model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of a total of 205 adolescents aged 14–18 living in Istanbul. The Smartphone Addiction Scale-Short Form, Body Image Scale, and a demographic information form were used for data collection. The data were collected digitally and analyzed using the SPSS 25.0 software. In the analysis, descriptive statistics, as well as the Kolmogorov-Smirnov test, Pearson correlation analysis, Independent Samples t-test, ANOVA test, Bonferroni test from post-hoc tests, and multiple linear regression analysis were used. As a result of the research, a significant positive relationship was found between smartphone addiction and the total body image score. In terms of demographic variables, it was observed that smartphone addiction did not differ by gender, but female participants had significantly higher scores than males in the total body image score, as well as the sub-dimensions of negative body perception and body modification. Furthermore, it was determined that the variables of maternal and paternal education level and family income level created statistically significant differences in the body image of adolescents. The results obtained demonstrate that body positivity and media literacy efforts are of critical importance in combating technology addiction among adolescents.