Üniversite öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyetin duygu düzenleme güçlüğü açısından incelenmesi
An examination of cyberbullying and cyber victimization in relation to difficulties in emotion regulation among university students
  1. Tez No: 1006179
  2. Yazar: ESRA AKSEMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin siber zorbalık siber mağduriyet düzeyleri ile duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bununla birlikte cinsiyet, sınıf düzeyi, sosyoekonomik durum, daha önce herhangi bir psikiyatrik/psikolojik yardım alıp almama durumuna göre siber zorbalık ve siber mağduriyet değişkenlerinde anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmaya 432 üniversite öğrencisi (287 kadın,145 erkek) katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında katılımcıların demografik özelliklerine ulaşmak için oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile birlikte“Üniversite Öğrencileri için Yenilenmiş Siber Zorbalık Ölçeği”ve“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 27 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda üniversite öğrencilerinin siber zorbalık düzeyleri cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterirken; sınıf düzeyi, sosyoekonomik durum ve daha önce herhangi bir psikolojik/ psikiyatrik yardım alıp almama durumuna göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Siber mağduriyet düzeyleri cinsiyete, sınıf düzeyine, daha önce herhangi bir psikolojik/psikiyatrik yardım alıp almama durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterirken; sosyoekonomik duruma göre anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Erkek öğrencilerin siber zorbalık ve siber mağduriyet düzeyleri kadın öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Daha önce psikolojik/psikiyatrik yardım alanların siber mağduriyet sıra ortalamalarının yardım almayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu görülmüştür. Korelasyon analizi bulgularına göre siber zorbalık ve siber mağduriyet ile duygu düzenleme güçlüğü arasında düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda duygu düzenleme güçlüğü alt boyutlarından açıklık boyutunun siber zorbalığı anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, alanyazın ve ilgili araştırmalar doğrultusunda tartışılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' levels of cyberbullying, cyber victimization, and difficulties in emotion regulation. In addition, it investigates whether there are significant differences in cyberbullying and cyber victimization variables based on gender, grade level, socioeconomic status, and whether participants have previously received psychiatric/psychological support. The study was conducted using a quantitative research design with a relational survey model. A total of 432 university students (287 female, 145 male) participated. Data were collected through a“Personal Information Form”to obtain demographic characteristics, along with the“Revised Cyberbullying Scale for University Students”and the“Difficulties in Emotion Regulation Scale.”Analyses were performed using IBM SPSS 27. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used in the analysis of the data. The results of the analyses indicated that university students' levels of cyberbullying differed significantly according to gender; however, no significant differences were found with respect to grade level, socioeconomic status, or whether they had previously received any psychological/psychiatric support. Cyber victimization levels were found to differ significantly according to gender, grade level, and whether students had previously received psychological/psychiatric support, whereas no significant difference was observed with respect to socioeconomic status. Male students were found to have significantly higher levels of cyberbullying and cybervictimization compared to female students. The mean ranks of cybervictimization were significantly higher among those who had previously received psychological/psychiatric support compared to those who had not. According to the findings of the correlation analysis, there was a low-level statistically significant relationship between cyberbullying and cybervictimization and difficulties in emotion regulation. The results of the regression analysis revealed that the clarity subdimension of difficulties in emotion regulation significantly predicted cyberbullying. The findings of the study were discussed in line with the literature and related research, and recommendations were provided.