İnşaat sektöründe yalın yönetim yaklaşımının uygulanabilirliği
Applicability of lean management approach in construction management
- Tez No: 100619
- Danışmanlar: PROF.DR. HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YALIN YÖNETİM YAKLAŞIMININ UYGULANABİLİRLİĞİ Bu tez çalışmasının amacı, mimarlık/mühendislik/inşaat sanayinde yeni bir üretim yönetimi olan“Yalın İnşaat”yaklaşımım incelemektir. Yalın İnşaat planlama ve kontrol tekniklerinin hedefi, iş akışının güvenilirliğini artırarak, israfı (kayıpları) azaltmaktadır. Tez çalışmasının ilk bölümünde, yalın yönetim sisteminin yaratıcısı Toyota otomobil firmasında sistemin ortaya çıkışı, gelişimi ve Toyota firmasının sistem sayesinde elde ettiği sonuçlar anlatılmaktadır. Ayrıca bu sonuçlan elde etmek için üretim ve yönetim alanlarında izlenen yöntemler de bu bölümde anlatılmaktadır. Bununla birlikte, yalın üretim sistemini Türkiye'de uygulayan firmalardan örnekler verilerek, Türk firmalarının uygulama yöntemleri ve elde ettikleri sonuçlar da ele alınmıştır. İkinci bölümde, inşaat sektöründe, proje yönetiminin iş planlamasında yaşadığı sorunların çözümüne yönelik yalın yönetim yaklaşımı incelenmiştir. Bilindiği gibi, proje yönetiminin özellikle işgücü ve iş planlaması alanında karşılaştığı en büyük zorluk belirsizlik ve bu belirsizliğe bağlı oluşan sorunlardır. Projenin istenilen süre, kalite ve zamanda bitirilmesi için yapım sürecinde varolan bu belirsizliğin ve kayıpların ortadan kaldırılması gereklidir. İşte bu noktada, yalın yönetim yaklaşımı inşaat sektörü yapım sürecinde uygulamaya yönelik yeni bir planlama sistemi ortaya koymuştur. Bu yaklaşım planlama sisteminde işgücü dengesini sağlamakta, belirsizliği ve kayıpları azaltarak maliyetleri düşürmekte ve verimliliği artırmaktadır. Yalın yönetim, son yıllarda ortaya çıkan en kapsamlı ve en tutarlı yönetim sistemlerinden biridir. Kuruluşta çalışan her bireye, yetki ve sorumluluğu vererek kendi kendini kontrol eden bir işgücü oluşturmak yönetimin kontrol faaliyetlerine harcayacağı zamanı ve kaynağı azaltacaktır. Bu kaynağın gelişimi gerçekleştirmek üzere diğer konular üstünde kullanılabilmesine imkan vermektedir. Yalın yaklaşım bant üretimi olarak nitelendirilen üretim sistemi içinde ortaya çıkmış olduğu için ve inşaat sektörünün bant üretim sisteminin birçok özelliğini taşımamasından dolayı yalın yaklaşımı inşaat sektörü gibi bir sektörde uygulamak bir takım uyarlama çalışmaları yapma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Mevcut kaynakların bant üretim sistemine yönelik (yalın üretimin ortaya çıktığı ortam) olması ve yalın yaklaşımın inşaat sektörüne yönelik benzer araştırmalarının oldukça az olması, kaynak temini açısından sıkıntı yaratmıştır. Ancak internet kaynaklan bu sıkıntıyı kısmen de olsa gidermiştir. Yapılan tez çalışması konuyu proje yönetimi açısından iş planlaması başlığı altında incelemiştir. Ancak üretim, malzeme yönetimi, yan sanayi ilişkileri, yönetim, pazarlama, ürün geliştirme vb. gibi sürecin tüm aşamalannı etkileyecek böylesi kapsamlı bir sistemin, bütün yönleri ile incelenmesi ancak disiplinlerarası, uzun bir çalışma ile mümkün olabilir. Tez çalışmasının hedefi, yalın yönetim yaklaşımı ile yapım yönetiminde sağlanabilecek gelişmelere dikkati çekmek ve Türk inşaat sektöründe yeni uygulamaların başlamasına yardım edebilmektir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY APPLICABILITY OF LEAN MANAGEMENT APPROACH IN CONSTRUCTION SECTOR This study focuses on a new model of production management called“Lean Construction”in architecture/engineering/construction industry. The objectives of Lean Construction are to increase the reliability of the workflow and to reduce uncertainty and waste. The first part of the study concentrates on the applications made in Toyota Motor Company, which is the inventor of the system, and the results obtained by the execution of the system. Besides, manufacturing and management techniques executed to obtain these results are also discussed in this part. There are examples from Turkish companies, applied lean techniques, and the application methods and results of their applications are also discussed. In the second part, lean management approach to the basic planning (scheduling) problems was discussed. Uncertainty plagues construction. Uncertainty effects all downstream processes in construction. At this point, lean management approach applies a strategy to construction management. This strategy stabilizes work teams, reduce uncertainty and waste and consequently boost productivity. Lean Management is one of the best practices in the management arena. Application lean principles to construction may have some difficulties, that construction is a fundamentally different kind of production. Research of a total subject in every respect, like Lean Construction and Lean Management, including production, supply management, subcontractor relations, production management, marketing, product development topics must be in a multi disciplinary cooperation of many specialists for detailed future studies, such as economists, architects, and engineers. The complexity and the wideness of the topic makes this study aim only to draw a broad picture of sustainability discussion held in the construction industry. The objective of this study is to highlight the development opportunities by application of lean principles to construction management, and to encourage Turkish construction companies to make new applications in the Turkish construction industry. vui