Mimari tasarım sürecinde yaratıcılığın yeri
Creativity in architectural design process
- Tez No: 100620
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKAN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
MİMARI TASARIM SURECİNDE YARATICILIĞIN YERİ ÖZET Yaratıcılık, uzunca bir süre tanrısal bir hediye olarak görülmesi ve dinin de olumsuz etkisi ile sorgulanması oldukça gecikmiş bir kavram olarak; 20. yy.'ın ikinci yansından itibaren yetenekle arasındaki farkın ortaya konulması ile birlikte bilimsel bir platforma taşındı. Günümüzde ise her alanda olduğu gibi eğitimde de nitelik ve kalitenin tanımlanmasındaki rolü ile en çok rağbet edilen kavramlardan biri olarak toplumsal yaşamımızın üretimden çok tüketime endekslenmiş seyrinden onun da nasibini aldığına tanıklık ediyoruz. Doğaldır ki bu alanda en büyük paylardan birini de mimarlık eğitimi almaktadır. Programların içerik ve yöntem tartışmalarında mimarlığın mesleki bilgisi kadar yaratıcılığın kazandırılmasının da önemi üzerinde durulmakta ve bu açıdan stüdyolara önemli görevler düştüğünün altı çizilmektedir. Hal böyle iken yaratıcılığın mimari tasarım eğitimi çerçevesinde açlıklığa kavuşturulması öncelik kazanmaktadır. Ne var ki böyle bir amaca katkısı bakımından da yetenekten farklı ama yine de bir noktaya kadar öğretilebilir bir olgu olan yaratıcılığa bu açıdan genel olarak bakmak, onu tasarımla ilişkilendirecek aracı kavram ve süreçleri anlamak ve mimari tasarımın bir zihinsel etkinlik olarak bu açıdan nasıl bir potansiyel taşıdığını gözden geçirmek gerekmektedir. İşte bu nedenle kısaca bu çalışmada yaratıcılığın tasarım sürecindeki yeri üzerinde çalışıldığını belirtebiliriz. Bu çerçevede çalışmanın kapsam ve süreci hakkında değinme ve açıklamaların yapıldığı giriş bölümünden sonra ikinci bölümde, yaratıcılık konusunda genel tanımlamalar araştırma konulan ve kuramsal yaklaşımlara değinilmiş ve yaratıcı düşünmeye bilim ve sanatla ilişkili olarak acılık getirilmiştir. vıÜçüncü bölümde, Yaratıcılık ve... başlığı altında konuyu mimari tasarımla ilişkilendirmede yararlı olacağı düşünülen konular ve süreçler yer almaktadır. Bunlar; sezgi, bağlam ve algı olarak işlenmektedir. Dördüncü bölüm, mimari tasarımın zihinsel yönünü yani tasarımcı düşünceyi ele almakta ve yaratıcılıkla ilintili olarak bağlam ve algı konularıyla açıklanmaktadır. Son bölümde ise; yaratıcılığın, mimari tasarımda şimdiye değin yaygın olarak kabul gördüğü gibi salt biçim ve sentez yönüyle değil, soru soran ve analiz yapan yani bağlam oluşturan diğer yönüyle de ilintili olduğunu gösteren bir şemanın kurulması amaçlanmaktadır. Tasarımda yaratıcılığı besleyen algılama esaslı tasarım öncesi sürecin önemi vurgulanmaktadır. Buradan hareketle genelde mimari tasarımda yaratıcılık ve özelde mimari tasarım eğitiminde yaratıcılığın beslenebilmesi konusunda stüdyo ortamı kültürüyle ilgili bazı öneriler geliştirilmektedir. vu
Özet (Çeviri)
CREATIVITY IN ARCHITECTURAL DESIGN PROCESS SUMMARY As an extremely delayed term due to its perception as a Godly gift together with the negative effect of the religion, creativity has moved to a scientific platform as a result of the description of the differences between talent and itself since the second half of the 20th century. Today, creativity is one of the mostly referred concepts in educational field due to its role in the description of quality and characteristics; thus, creativity receives its share from the consumption focussed, rather than production focussed, course of our social life. It is natural that the architectural education is one of the subjects mostly affected in this field. The discussion on the contents and methods of the programs include acquirement of creativity, as well as acquiring the professional concept of architecture. And therefore, it is emphasized that the studios should assume important roles in this sense. With regard to the above-mentioned facts, it is a priority to explain creativity in terms of architectural design education. Nevertheless, it is essential to consider creativity as generally different from talent with regard to its contributions to this end, but also as a teachable phenomenon. It is also important to comprehend the means of concept and processes that will relate creativity with design. The potential of architectural design as an intellectual activity in this sense should be examined. Thus, this study may be considered as analyzing the role of creativity in the design process. The“Introduction”part includes the explanation and mentioning of the scope and process of the study, while the second part mentions the general descriptions, research subjects, and theoretical approaches, as well as explaining the creative thinking in terms of science and arts. The third part under the heading“Creativity and....”includes subjects and processes that are supposed to be useful in relating the subject to architectural design. These are VIIIanalyzed as intuition, context and perception. The fourth part analyzes the mental dimension of architectural design that is designing thinking. And the mental dimension of architectural design is explained by concepts of context and perception with regard to creativity. The last part aims to establish a scheme illustrating that the creativity is not only related with the commonly accepted style and synthesis dimension of the architectural design, but also with the other dimension that questions and analyzes, thus establishes a context. The importance of the pre-design process based on perception that feeds the creativity in design is also emphasized in this part. Taking this a basis, there are some suggestions on studio environment culture for feeding the creativity generally in architectural design and specially in the education of architectural design. IX