Enstitü Yük Klozları A teminatı kapsamı
Coverage scope of the Institute Cargo Clauses (A)
  1. Tez No: 1006232
  2. Yazar: DİLAN HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Denizyolu ile yük taşımacılığı global ticarette oldukça yaygın ve tercih edilen bir taşıma biçimi olduğundan içerdiği sözleşmesel ilişkilerin doğru kurgulanması gerekmektedir. Bu doğrultuda, global bazda bu denli büyük önem taşıyan ve taşınılan yükler bakımından mali öneme sahip bir taşıma ilişkisinde yüklerin, tarafların menfaatini gözetir şekilde sigortalanması da kritik önem taşımaktadır. Bu çerçevede denizyolu ile yük taşımacılığında akdedilen sigortalarda yer alan her bir kavram ve riziko hali titizlikle ve dikkatle incelenmelidir. İlgili sigortalarda yer alan yalnızca bir hükmün dahi yanlış yorumlanması taraflar arasından çok ciddi mali tahribatlara sebebiyet verebilmektedir. Bu kapsamda, çalışmada deniz sigortalarının mantığının layığı ile anlaşılabilmesi adına tarihçesinden başlayarak barındırdığı tüm sözleşmesel ilişkilerdeki önemli noktalar, uygulama sorunları, milletlerarası satım sözleşmelerindeki yansımaları ve İngiliz hukukunda deniz sigortalarının kapsamı ele alınacaktır. İzah edilen amaçlarla deniz ve iç su taşımacılığında kullanılan INCOTERMS, 1906 tarihli İngiliz Deniz Sigortaları Kanunu, 01.01.1982 ve 01.01.2009 tarihli Enstitü Yük Klozları (A), bütün rizikolar esasının kapsamı, Avrupa Birliği düzenlemelerine ve ilgili milletlerarası sözleşmelere değinilecektir. Elde edilen veriler sayesinde deniz yolu ile yük taşımacılığında kullanılan bir sigorta sözleşmesinde sigorta himayesinin başlangıcı, devamı, kapsamı, kapsam dışında bırakılan istisna halleri incelenecektir. Ayrıca, bu çalışmada 01.01.1982 tarihli Enstitü Yük Klozları (A)'nda yer alan istisna halleri ve 01.01.2009 tarihli Enstitü Yük Klozları (A)'da yer alan istisna halleri tek tek karşılaştırılarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since maritime transport is commonly used and preferred modal of transportation in global trade, the contractual relationships must be structured correctly. Accordingly, it is critically important the cargoes are insured duly and protect the interest of all partiesin such a relationship, which has a great importance on the global era and also has a financial importance based on the transporting cargoes. Within this framework, each notion and risk status must be examined meticulously and with care. Even if the only single notion interprets wrong, that might serious financial damages between the parties. In this context, in order to duly understand logic of the marine insurance, its history, the important points in all contractual relationships it owns, reflections on international sale contracts and the scope of the marine insurance under the English law will be examined. Due to reasons are explained, the INCOTERMS which use on maritime and inland water transport, the Marine Insurance Act dated 1906, the 01.01.1982 and 01.01.2009 dated Institute Cargo Clauses (A), scope of the all risks principle, regulations of the European Union and related international agreements will be referred. Based on the mentioned data, the scope and exclusions of the insurance will be examined. Additionally, this thesis also examined by comparing of the exclusions which are stated on 01.01.1982 dated Institute Cargo Clauses (A) and 01.01.2009 dated Institute Cargo Clauses (A), individually.