AB'nin demokratik gerilemeye tepkisi: Polonya ve Macaristan örneği
The EU's response democratic backsliding: The cases of Poland and Hungary
  1. Tez No: 1006246
  2. Yazar: HİLAL ÖZDİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde demokratik yönetimlerde gözlemlenebilir bir gerileme süreci yaşanmaktadır. Küresel krizler, devletlerin yönetim biçimlerinde ve eğilimlerinde köklü değişimlere yol açmıştır. Son dönemde pek çok ülkede aşırı sağ ve popülist akımların güç kazanması, demokratik standartların zayıflamasına neden olmuştur. Bu süreçte iktidarlar, güçlerini pekiştirmek ve sürdürmek amacıyla çeşitli yasal düzenlemelere başvurmaktadır. İktidar partileri; kontrol ve denge mekanizması olarak görev yapan kurumların yetkilerini kısıtlamak, muhalefeti baskı altına almak ve seçim yasalarını değiştirmek gibi kritik adımlar atmaktadır. Avrupa Birliği (AB), bu genel eğilim doğrultusunda, bazı üye devletlerinde yaşanan demokratik gerileme sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Üye devletlerin birliğe katılım sonrası temel değerleri ihlal etmesi, bu durum karşısında AB'nin takınacağı tavır ve elindeki mekanizmaların etkinliği önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışma; Polonya ve Macaristan'da gözlemlenen demokratik gerileme karşısında AB'nin, kurucu antlaşmalarda yer alan demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi temel değerleri koruma noktasındaki tutumunu ve geliştirdiği araçları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, AB'nin bu ülkelere yönelik tutumu birincil kaynaklar odağında ele alınacaktır. Macaristan'da Fidesz Partisi'nin, Polonya'da ise PiS (Hukuk ve Adalet) Partisi'nin iktidarı döneminde derinleşen demokratik gerileme süreçleri incelenecektir. Çalışmanın ilk bölümünde, Polonya ve Macaristan'ın tarihsel süreçteki AB ilişkileri ve katılım süreçlerinin yanı sıra v“demokratik gerileme”kavramı çerçevesinde ülkelerin demokrasilerinde yaşanan düşüşler özetlenecektir. Üçüncü bölümde, AB antlaşmalarında tanımlanan temel değerlerin ihlali durumunda devreye giren mekanizma ve araçlar tanıtılacaktır. Dördüncü bölümde ise üye ülkelerdeki bu gelişmelere AB kurumlarının verdiği tepkiler incelenecektir. Sonuç olarak araştırma, AB temel değerlerinin aşınmasını birliğin perspektifinden yorumlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, a discernible decline is being observed in democratic governance worldwide. Global crises have led to significant shifts in the governance structures and tendencies of states. Recently, the rise of far-right and populist movements in various countries has resulted in a erosion of democratic standards. In this context, governments have resorted to legislative amendments to consolidate and sustain their power. Ruling parties often take critical steps such as limiting the authority of institutions that serve as checks and balances, restricting the opposition, and altering electoral laws. The European Union (EU) has been confronted with these developments of democratic backsliding within its own member states, reflecting this global trend. The violation of fundamental values by member states following their accession, the stance the EU should adopt in the face of such situations, and the effectiveness of the mechanisms and tools at its disposal have become significant subjects of research. This study aims to analyze the EU's stance and position throughout the processes and mechanisms established within its treaties and over time, specifically regarding the core values of democracy and the rule of law in the face of democratic backsliding in Poland and Hungary. The study will examine the European Union's (EU) stance toward these countries with a focus on primary sources. It will analyze the deepening processes of democratic backsliding during the tenures of the Fidesz Party in Hungary and the Law and Justice (PiS) Party in Poland. The first section of the study will outline the historical EU relations and accession processes of Poland vii and Hungary, alongside the decline in their democracies within the framework of the“democratic backsliding”concept. In the third section, the mechanisms and tools that are activated in the event of a violation of the fundamental values defined in the EU treaties will be introduced. The fourth section will examine the responses of EU institutions to these developments within the member states. Consequently, the research will interpret the erosion of the EU's fundamental values from the perspective of the Union.