Karakter güçleri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An examination of the relationship between character strengths and marital satisfaction
  1. Tez No: 1006252
  2. Yazar: HATİCE ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
İnsan psikolojisinin olumlu yönlerini temsil eden karakter güçleri, evlilik gibi dinamik bir yapıda sadece kişisel birer özellik değil, ilişkinin sürdürülebilirliğini sağlayan temel unsurlardandır. Çalışmamın temel motivasyonu, bireylerin sahip olduğu bu erdemlerin, evlilik doyumu düzeyi ve ilişki mutluluğu ile nasıl bir ilişki içinde olduğunu derinlemesine analiz etmektir. Özellikle pozitif psikoloji odaklı bu yaklaşım, modern evliliklerdeki doyumun hangi karakter özellikleri üzerinden inşa edildiğini sorgulama amacı taşımaktadır. Bu çalışmanın örneklemini, 18–65 yaş aralığında ve en az bir yıldır evli olan 356 birey oluşturmaktadır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla korelasyonel model, gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesi için nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde VIA Karakter Güçleri Ölçeği ile evlilik doyumunu değerlendirmek amacıyla İlişki Mutluluğu Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler, değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla betimsel istatistikler, çoklu regresyon ve varyans analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, evlilik doyumunun özellikle şükran ve sevgi gibi güçlerle doğru orantılı olduğu yönündedir. Analizler, bu iki karakter gücünün ilişkideki doyumu yordayan faktörler olduğunu göstermektedir. Ayrıca, belki de çalışmanın en dikkat çekici tarafı, sosyal zeka kapasitesi yüksek olan bireylerin evlilik doyumu ile ters yönlü ilişkisidir. Öte yandan, karakter güçleri evlilik doyumundaki bu belirleyici rolünün, ilişki mutluluğunda aynı düzeyde anlamlılık göstermemesi evlilik doyumunun ilişki mutluluğuyla birebir örtüşmediğini, yani doyuma ulaşan her bireyin aynı zamanda yüksek mutluluk göstermediğine işaret etmektedir. Bu nüans, araştırmamızın literatüre sunduğu orijinal bir katkıdır. Sonuç olarak bulgulardan hareketle aile danışmanlığı süreçlerinde sadece bireysel yeteneklere değil, bu yeteneklerin ilişki içindeki kullanım biçimlerine de odaklanılması gerektiği yorumu yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Character strengths, representing the affirmative facets of human psychology, function not merely as individual traits but as fundamental mechanisms ensuring the sustainability of dynamic structures like marriage. This research is primarily motivated by a profound analysis of how these internal virtues correlate with marital satisfaction and relationship happiness. Adopting a positive psychology framework, the study seeks to deconstruct the specific character attributes upon which satisfaction in modern marriages is constructed. The methodology involved a sample of 356 married individuals aged 18-65, all with a marriage duration of at least one year. In this study, a correlational reserch desing was employed to determine the relationships between variables,and a casual comprative model was used to examine the differences between groups. Data were collected through the VIA Inventory of Strengths, the Relationship Happiness Scale, and the Marital Life Scale. The findings indicate that marital satisfaction is directly proportional to strengths such as gratitude and love, which emerge as the most significant predictors of relational fulfillment. Perhaps the most striking aspect of the study is the inverse relationship observed in individuals with high social intelligence regarding their marital satisfaction. Furthermore, the fact that character strengths do not exhibit the same predictive power for relationship happiness as they do for marital satisfaction suggests that these two concepts are not identical. This nuance implies that reaching a state of“satisfaction”does not necessarily equate to being at the“peak of happiness,”representing an original contribution to the existing literature. In conclusion, these results suggest that marital counseling processes should shift their focus beyond individual talents toward the specific ways these strengths are deployed within the relationship.